General information
| Module type | ACOPOSmulti plug-in module |
| B&R ID code | 0xA5CB |
| Slot | Slots 1 and 2 |
| Max. power consumption | 1.2 W |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
Module connection
| Module-side connection | 10-pin multipoint connector |
| Status indicators | UP LED (module OK) and DN LED (module NOT OK) |
Analog inputs
| Quantity | 4 |
| Digital converter resolution | 14-bit |
| Conversion time | <10 µs |
| Variant | Differential input |
| Electrical isolation | |
| Input - ACOPOSmulti | Yes |
| Input - Input | No |
| Input signal | |
| Nominal | -10 to +10 V |
| Maximum | -15 to +15 V |
| Operating modes | Cyclic measurement synchronous to 50 µs clock |
| Conversion procedure | Successive approximation |
| Input filter | Analog third-order low-pass filter / cutoff frequency: 30 kHz |
| Common-mode rejection | |
| DC | 80 dB |
| 50 Hz | 80 dB |
| Nonlinearity | ±1 LSB |
| Differential input impedance | >10 MΩ |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8BAC0132.000-1説明:
- Analog input module for installation in ACOPOSmulti modules
- 4 high-speed analog inputs ±10 V
必須アクセサリ
Terminal blocks
| 8TB1110.20B-00 | 10-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 3.5 mm, numbered consecutively, coding B: 0011111100 |
| 8TB1110.21B-00 | Cage clamp terminal block 10-pin, one-row, pitch: 3.5 mm, coding B: 0011111100 |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (8BAC0132.000-1) | EXE / 195 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8BAC0132.000-1) | EXE / 556 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 MB | |
| Datasheet 8BAC0132.000-1 | PDF / 927 KB |