General information
Encoder inputs
| Quantity | 1 |
| Module-side connection | 15-pin male DSUB connector |
| Status indicators | UP/DN LEDs |
| Electrical isolation | |
| Encoder - ACOPOSmulti | No |
| Encoder monitoring | Yes |
| Max. encoder cable length | 75 m |
| Sine/Cosine inputs | |
| Signal transmission | Differential signals, symmetrical |
| Signal frequency (-3 dB) | DC up to 300 kHz |
| Signal frequency (-5 dB) | DC up to 400 kHz |
| Common-mode voltage | Max. ±7 V |
| Terminating resistor | 120 Ω |
| Resolution | 12-bit |
Encoder power supply
Synchronous serial interface
| Signal transmission | RS485 |
| Data transfer rate | 781.25 kbit/s |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8BAC0120.000-1説明:
- EnDat 2.1 encoder interface for installation in ACOPOSmulti modules
- Encoder monitoring
- High-precision analog signal processing
- Embedded parameter chip when used with B&R motors
オプションで付属可
EnDat 2.1 cables
| 8BCE0005.1111A-0 | ACOPOSmulti EnDat 2.1 cable, length 5 m, 10x 0.14 mm² + 2x 0.5 mm², 17-pin female speedtec EnDat connector, 15-pin male DSUB servo connector, can be used in cable drag chains |
| 8BCE0007.1111A-0 | ACOPOSmulti EnDat 2.1 cable, length 7 m, 10x 0.14 mm² + 2x 0.5 mm², 17-pin female speedtec EnDat connector, 15-pin male DSUB servo connector, can be used in cable drag chains |
| 8BCE0010.1111A-0 | ACOPOSmulti EnDat 2.1 cable, length 10 m, 10x 0.14 mm² + 2x 0.5 mm², 17-pin female speedtec EnDat connector, 15-pin male DSUB servo connector, can be used in cable drag chains |
| 8BCE0015.1111A-0 | ACOPOSmulti EnDat 2.1 cable, length 15 m, 10x 0.14 mm² + 2x 0.5 mm², 17-pin female speedtec EnDat connector, 15-pin male DSUB servo connector, can be used in cable drag chains |
| 8BCE0020.1111A-0 | ACOPOSmulti EnDat 2.1 cable, length 20 m, 10x 0.14 mm² + 2x 0.5 mm², 17-pin female speedtec EnDat connector, 15-pin male DSUB servo connector, can be used in cable drag chains |
| 8BCE0025.1111A-0 | ACOPOSmulti EnDat 2.1 cable, length 25 m, 10x 0.14 mm² + 2x 0.5 mm², 17-pin female speedtec EnDat connector, 15-pin male DSUB servo connector, can be used in cable drag chains |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (8BAC0120.000-1) | EXE / 194 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8BAC0120.000-1) | EXE / 555 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8BAC0120.000-1 | ZIP / 374 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 MB | |
| Datasheet 8BAC0120.000-1 | PDF / 2 MB |