General information
| Cooling and mounting type | Wall mounting |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
DC bus connection
24 VDC output
| Quantity | 1 |
| Output voltage | |
| DC bus voltage (UDC): 260 to 315 VDC | 25 VDC * (UDC/315) |
| DC bus voltage (UDC): 315 to 800 VDC | 24 VDC ±6% |
| Fuse protection | 250 mA (slow-blow) electronic, automatic reset |
| Variant | |
| 24 VDC, COM | Connector |
24 VDC internal system power supply
| Input voltage | 25 VDC ±1.6% |
| Input capacitance | 47 µF |
| Max. power consumption | 7 W + P 24 VDC Out |
| Variant | ACOPOSmulti backplane |
58 VDC output
Fieldbus
| Type | POWERLINK V2 controlled node (CN) |
| Variant | 2x RJ45, shielded, 2-port hub |
| Line length | Max. 100 m between 2 stations (segment length) |
| Transfer rate | 100 Mbit/s |
Digital inputs
| Quantity | 1 |
| Modulation compared to ground potential | ±38 VDC |
| Circuit | Sink |
| Input current at nominal voltage | Typ. 10 mA |
| Switching threshold |
LOW: <5 VDC HIGH: >15 VDC |
| Input voltage | |
| Nominal | 24 VDC |
| Maximum | 30 VDC |
| Electrical isolation | Yes |
| Switching delay | |
| Rising edge | 52 ±0.5 µs (digitally filtered) |
| Falling edge | 53 ±0.5 µs (digitally filtered) |
| Shielding | No |
| Max. cable length | 30 m |
Signal loop through
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8B0C0320HW00.B00-1説明:
ACOPOSmulti auxiliary supply module, 35 A, AS, wall mounting, 42...58 VOut
必須アクセサリ
Terminal block sets
| 8BZ0C032000.0B0-1A | Screw clamp terminal block set for 8B0C0320Hx00.B00-1 ACOPOSmulti modules: 1x 8TB4104.208P-10, 1x 8TB2112.2010-00, 1x 8TB2104.2010-00, 1x 8TBB104.201A-00 |
| 8BZ0C032000.0B0-1C | Push-in terminal block set for 8B0C0320Hx00.B00-1 ACOPOSmulti modules: 1x 8TB4104.228P-10, 1x 8TB2112.2210-00, 1x 8TB2104.2210-00, 1x 8TBB104.221A-00 |
オプションで付属可
Fan modules
| 8BXF001.0000-00 | ACOPOSmulti fan module, replacement fan for ACOPOSmulti modules (8BxP/8B0C/8BVI/8BVE/8B0K) |
POWERLINK/Ethernet cables
| X20CA0E61.00020 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.2 m |
| X20CA0E61.00050 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.5 m |
| X20CA0E61.00100 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 1 m |
| X20CA0E61.00500 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 5 m |
| X20CA0E61.01000 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 10 m |
| X20CA0E61.1000 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 100 m |
Shield component sets
| 8SCS000.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x shield plate 1x type 0, 1x hose clamp, B 9 mm, D 12-22 mm |
| 8SCS002.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x clamping plate, 2x clamp D 4-13.5 mm, 2x screws |
| 8SCS009.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x ACOPOSmulti holding plate SK8-14, 1x shield connection clamp SK14 |
| 8SCS010.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x ACOPOSmulti holding plate SK14-20, 1x shield connection clamp SK20 |
Terminal blocks
| 8TB2104.2010-00 | 4-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 5.08 mm, label 1: Numbered consecutively |
| 8TB2104.2210-00 | 4-pin push-in terminal block, 1-row, pitch: 5.08 mm, label 1: Numbered consecutively |
| 8TB2112.2010-00 | 12-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 5.08 mm, label 1: Numbered consecutively |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.6 HW Upgrade (8B0C0320HW00.B00-1) | EXE / 605 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8B0C0320HW00.B00-1) | EXE / 772 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8B0C0320HW00.B00-1 | ZIP / 405 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 MB | |
| ACOPOStrak User´s manual | PDF / 133 MB | |
| Data sheet 8B0C0320HW00.B00-1 | PDF / 2 MB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOSmulti (UL 61800-5-1) | PDF / 183 KB | |
| EU Declaration Servos ACOPOSmulti | PDF / 219 KB | |
| UK Declaration Servos ACOPOSmulti | PDF / 109 KB |