General information
| Module type | ACOPOS plug-in module |
| B&R ID code | 0xA5C1 |
| Slot | Slot 1 |
| Support | |
| Dynamic node allocation (DNA) | No |
| Power consumption | Max. 3 W |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Evaluation ongoing |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
Interfaces
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8AC114.60-2説明:
- POWERLINK interface for installation in ACOPOS servo drives
- Integrated 2-port hub for easy wiring
- For communication and configuration of ACOPOS servo drives in complex and time-critical applications
- Node number configurable using switch
オプションで付属可
POWERLINK/Ethernet cables
| X20CA0E61.00020 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.2 m |
| X20CA0E61.00050 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.5 m |
| X20CA0E61.00100 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 1 m |
| X20CA0E61.00200 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 2 m |
| X20CA0E61.00500 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 5 m |
| X20CA0E61.00600 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 6 m |
| X20CA0E61.01000 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 10 m |
| X20CA0E61.01800 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 18 m |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (8AC114.60-2) | EXE / 399 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (8AC114.60-2) | EXE / 402 KB | |
| V4.1 HW Upgrade (8AC114.60-2) | EXE / 254 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8AC114.60-2) | EXE / 540 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOS EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 23 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8AC114.60-2 | ZIP / 863 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOS User´s Manual | PDF / 49 MB | |
| Datasheet 8AC114.60-2 | PDF / 2 MB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOS KC certificates | ZIP / 601 KB | |
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOS | PDF / 242 KB | |
| EU Declaration Servos ACOPOS | PDF / 271 KB | |
| UK Declaration Servos ACOPOS | PDF / 109 KB |