Short description
| Stepper motor | Stepper motor flange size 60 mm, length 138.6 mm, incremental encoder |
General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
Specific motor data
| Wiring | |
| Current | 2.5 A |
| Resistance/Phase | 2.4 Ω |
| Inductance/Phase | 11.2 mH |
| Stall torque | 2.5 Nm |
| Holding torque | 3.5 Nm |
| Detent torque | <75 mNm |
| Rotor inertia | 920 gcm2 |
General motor data
| Stepping angle | 1.8° |
| Max. surface temperature | 95°C |
| Average period of operation between failures | 21,000 hours |
| Shaft type | Flat-sided shaft (D-cut) |
| Insulation class | B (130°C) |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. 500 VDC |
| Dielectric resistance | 500 VAC for 1 minute |
| Driver supply voltage | Max. 80 VDC |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -20 to 40°C |
| Storage | -30 to 85°C |
| Transport | -30 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Electrical properties - Encoder
| Number of outputs |
3 A / B / R |
| Resolution | 1024 increments / 256 positions per rotation |
| Output circuit | Push/Pull level, asymmetrical |
| Output protection | Protection against short circuit |
| Current consumption | Max. 12 mA + Output load |
| Supply voltage | 18 to 30 VDC |
| Max. output current | ±10 mA per output |
型番:
80MPF5.250S114-01説明:
2-phase hybrid stepper motor, 60 mm flange, length 138.6 mm, ABR 24 VDC, 2.5 A series, 3.5 Nm holding torque, 2.5 Nm stall torque
オプションで付属可
Accessories
| 80XMPXAC0.00-01 | Accessory set for stepper motors with encoder, 8-pin and 4-pin connector and crimp contacts |
| 80XMPXAC1.00-10 | Gaskets for IP65 stepper motors for use with 80CMxxxxx.26-01 cables, 10 units per package |
Incremental encoder cables
| 80CM01003.25-01 | Incremental encoder cable, length 1 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM02003.25-01 | Incremental encoder cable, length 2 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM03003.25-01 | Incremental encoder cable, length 3 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM05003.25-01 | Incremental encoder cable, length 5 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM07503.25-01 | Incremental encoder cable, length 7.5 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM10003.25-01 | Incremental encoder cable, length 10 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM15003.25-01 | Incremental encoder cable, length 15 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM20003.25-01 | Incremental encoder cable, length 20 m, 4x 0.14 mm², 2x 0.35 mm², 8-pin connector on the motor side, 9-pin DSUB connector on the drive side, can be used in cable drag chains, UL listed |
Motor cables
| 80CM01001.21-01 | Motor cable, length 1 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM01501.21-01 | Motor cable, length 1.5 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM02001.21-01 | Motor cable, length 2 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM03001.21-01 | Motor cable, length 3 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM05001.21-01 | Motor cable, length 5 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM10001.21-01 | Motor cable, length 10 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM15001.21-01 | Motor cable, length 15 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| 80CM20001.21-01 | Motor cable, length 20 m, 5x 0.75 mm², 4-pin male connector on the motor side, can be used in cable drag chains, UL listed |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Stepper motors user's manual | PDF / 49 MB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| EU Declaration Motors Hybrid | PDF / 166 KB | |
| UK Declaration Motors Hybrid | PDF / 135 KB |