General information
Encoder connection
| Module-side connection | 15-pin male DSUB connector |
| Status indicators | UP/DN LEDs |
| Electrical isolation | |
| Encoder - ACOPOSmulti | No |
| Encoder monitoring | Yes |
| Max. encoder cable length | 75 m |
Encoder inputs
| Quantity | 1 |
| Sine/Cosine inputs | |
| Signal transmission | Differential signal, asymmetrical |
| Signal frequency | DC up to 200 kHz |
| Common-mode voltage | Max. ±7 V |
| Terminating resistor | 120 Ω |
| Resolution | 12-bit |
Encoder power supply
Asynchronous serial interface
| Signal transmission | RS485 |
| Data transfer rate | 9600 bit/s |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8BAC0121.000-1説明:
- HIPERFACE interface for installation in ACOPOSmulti modules
- Encoder monitoring
- High resolution
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (8BAC0121.000-1) | EXE / 201 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8BAC0121.000-1) | EXE / 555 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 MB | |
| Datasheet 8BAC0121.000-1 | PDF / 2 MB |