General information
Encoder inputs
Encoder power supply
| Supply voltages | Internal, optionally 5 V / 15 V |
| Load capacity | |
| 5 VDC | 350 mA |
| 15 VDC | 350 mA |
| Short-circuit proof, overload protection | Yes |
| Sense lines | |
| For 5 VDC | Yes, 2, compensation of max. 2 V |
| For 15 VDC | No |
Incremental encoders
| Counter size | 32-bit |
| Input frequency | Max. 200 kHz |
| Evaluation | 4x |
| Signal form | Square wave pulse |
| Counter frequency | Max. 800 kHz |
| Reference frequency | Max. 200 kHz |
| Distance between edges | Min. 0.6 µs |
| Inputs | A, A\, B, B\, R, R\ |
| Differential voltage inputs A, B, R | |
| Minimum | 2.5 V |
| Maximum | 6 V |
SSI absolute encoder
| Coding | Gray, binary |
| Baud rate | 200 kbit/s |
| Word size | Max. 31-bit |
| Differential voltage clock output - 120 Ω | |
| Minimum | 2.5 V |
| Maximum | 5 V |
| Differential voltage data input | |
| Minimum | 2.5 V |
| Maximum | 6 V |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8AC123.60-1説明:
- Incremental encoder and SSI absolute encoder interface for installation in ACOPOS servo drives
- Monitors encoder input signals
- Encoder supply voltage of 5V or 15V
- Compensates for a voltage drop at 5 V encoder voltage supply
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (8AC123.60-1) | EXE / 196 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8AC123.60-1) | EXE / 556 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOS EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 23 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8AC123.60-1 | ZIP / 118 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOS User´s Manual | PDF / 49 MB | |
| Datasheet 8AC123.60-1 | PDF / 821 KB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOS KC certificates | ZIP / 601 KB | |
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOS | PDF / 242 KB |