General information
Cable construction
| Power lines | |
| Quantity | 4 |
| Wire insulation | PP |
| Wire colors | Black, brown, blue, yellow/green |
| Variant | Tinned copper stranded wire |
| Cross section | 10 mm² |
| Shield | No |
| Stranding | No |
| Signal line | |
| Quantity | 4 |
| Wire insulation | PP |
| Wire colors | White, white/red, white/blue, white/green |
| Variant | Tinned copper stranded wire |
| Cross section | 2x 0.75 mm² + 2x 1.5 mm² |
| Shield | Individually shielded in pairs, tinned copper braiding, optical coverage >85% and foil shield |
| Stranding | White with white/red and white/blue with white/green |
| Cable stranding | With filler elements and foil shield |
| Cable shield | Tinned copper braiding, optical coverage >85% and foil shield |
| Outer jacket | |
| Material | TPU |
| Color | Orange, similar to RAL 2003 flat |
Connector
| Type | 8-pin female speedtec motor connector, size 1.5 |
| Mating cycles | <500 |
| Contacts | 8 (4 power and 4 signal contacts) |
| Additional connectors |
8-pin male coupling Mating cycles: <500 Contacts: 8 Degree of protection per EN 60529: IP66/67 when connected |
| Degree of protection per EN 60529 | IP66/67 when connected |
Electrical properties
| Operating voltage | Max. 1000 VAC (UL) |
| Test voltage | |
| Wire - Wire | 4 kV |
| Wire - Shield | 4 kV |
| Conductor resistance | |
| Power lines | ≤2 Ω/km |
| Signal line | 0.75 mm²: ≤26.7 Ω/km, 1.5 mm²: ≤13.7 Ω/km |
| Insulation resistance | ≥500 MΩ*km |
| Current-carrying capacity per DIN VDE 0298 part 4, table 11 | |
| Wall mounting | 64.6 A |
| Installed in conduit or cable duct | 54.6 A |
| Installed in cable tray | 68.3 A |
型番:
8BCM0002.15250-0説明:
- UL/CSA listed
- Can be used in cable drag chains
- Assembled specifically for motor cables 8BCMxxxx.1523A-0 with standard size 1.5 connector
- speedtec - Innovative connector system for secure connections
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 8BCM0002.15250-0 | PDF / 343 KB |