General information
| Short description | Push-in terminal block, one-row, for 8EI0xxHxDxx.xxxx-1 / 8EI0x4HxSxx.xxxx-1 servo drives, connector X6 (external braking resistor) |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
Terminal block
| Note |
Label 2: PE RB- RB+ Coding A: 000 1-row |
| Number of pins | 3 |
| Type of terminal block | Push-in spring connector |
| Cable type | Only copper wires (no aluminum wires!) |
| Coding | A |
| Pitch | 10.16 mm |
| Wire stripping length | 18 mm |
| Connection cross section | |
| AWG wire | 20 to 4 AWG |
| Wire end sleeves with plastic covering | 0.75 to 10 mm² |
| Single-wire | 0.75 to 16 mm² |
| Fine-stranded wires | 0.75 to 16 mm² |
| With wire end sleeve | 0.75 to 16 mm² |
Electrical properties
| Nominal voltage | 1000 V (IEC) / 600 V (UL) |
| Nominal current | 76 A (IEC) / 66 A (UL) |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 30.5 mm |
| Height | 25.1 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Weight | 24 g |
型番:
8TB4103.222A-10説明:
3-pin push-in terminal block, one-row, pitch: 10.16 mm, label 2: PE RB- RB+, coding A: 000
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8TB4103.222A-10 | ZIP / 94 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 8TB4103.222A-10 | PDF / 89 KB | |
| Datasheet 8TB4103.222A-10 | PDF / 89 KB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| EU Declaration Servos ACOPOS | PDF / 271 KB | |
| UK Declaration Servos ACOPOS | PDF / 109 KB | |
| UK Declaration Servos ACOPOSmulti_8BVx1650Hxxx.000_8BVx1650Hxxx.004 | PDF / 110 KB |