General information
| Cooling and mounting type | Wall mounting |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
Mains connection
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
Mechanical properties
| Vibration and shock | 3M4 per IEC 60721-3-3 |
| Dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Height | 250 mm |
| Depth | 90 mm |
| Weight | 2 kg |
Référence produit:
8B0F0550H000.000-1Description:
- Wide mains input voltage range
- Optimally suited for ACOPOSmulti 8B0P power supply modules
- Compliance with limit values per CISPR11, group 2, class A
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti KC certificates | ZIP / 3 Mo | |
| E361934 UL Certificate of Compliance ACOPOS P3 | PDF / 304 Ko | |
| EU Declaration Servos ACOPOSmulti | PDF / 219 Ko | |
| UK Declaration Servos ACOPOSmulti | PDF / 109 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 Mo | |
| Datasheet 8B0F0550H000.000-1 | PDF / 448 Ko |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D file DXF/STEP 8B0F0550H000.000-1 | ZIP / 2 Mo |