Short description
General information
CPU / X2X Link power supply input
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Input current | Max. 0.7 A |
| Fuse | Integrated, cannot be replaced |
| Reverse polarity protection | Yes |
CPU / X2X Link power supply output
Input I/O power supply
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Fuse | Required line fuse: Max. 10 A, slow-blow |
| Reverse polarity protection | No |
Output I/O power supply
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Behavior on short circuit | Required line fuse |
| Permissible contact load | 10 A |
Interfaces
Electrical properties
| Electrical isolation |
PLC/X2X Link supply isolated from PLC/X2X Link power supply I/O supply not isolated from I/O power supply |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x Compact-S PLC base X20BB5x, X20BB6x or X20BB7x separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
型番:
X20PS9600説明:
- Supply for Compact-S CPU, X2X Link and internal I/O power supply
- Galvanic isolation of supply and CPU / X2X Link power supply
- Redundancy of the CPU / X2X Link power supply possible through parallel operation of multiple power supply modules
- RS232 configurable as an online interface
- CAN bus
The power supply module is used together with an X20 Compact-S PLC. It has a feed for the Compact-S PLC, X2X Link and the internal I/O power supply.
必須アクセサリ
System modules for Compact-S PLC
| X20BB52 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 interface, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB53 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS485 interface, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB57 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 and CAN bus interface, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB62 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 interface, slot for X20 interface module, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB63 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS485 interface, slot for X20 interface module, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB67 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 and CAN bus interface, slot for X20 interface module, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB72 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 interface, 2 slots for X20 interface modules, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20BB77 | X20 Compact-S bus base, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 and CAN bus interface, 2 slots for X20 interface modules, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20cBB52 | X20c Compact-S bus base, coated, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 interface, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20cBB57 | X20c Compact-S bus base, coated, for Compact-S PLC and Compact-S PLC power supply module, base for integrated RS232 and CAN bus interface, X20 connection, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
Terminal blocks
| X20TB12 | X20 terminal block, 12-pin, 24 VDC keyed |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.3 HW Upgrade (X20PS9600) | EXE / 938 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 KB | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 KB | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Data sheet X20(c)PS9600 | PDF / 729 KB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |