General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
Motor power
| Specified on nameplate, 1-phase |
1.5 kW 2 PS |
| Specified on nameplate, 3-phase |
2.2 kW 3 PS |
Mains connection
Line-conducted and radiated emissions
Motor connection
Brake chopper
24 VDC power supply
| Input voltage | 24 VDC (min. 19 V, max. 30 V) |
| Power consumption | 30 W |
Available internal power supplies
| Output voltage 24 VDC | 24 VDC (min. 21 V, max. 27 V) |
| Output voltage 24 VDC | |
| Max. output current at 24 VDC | 200 mA |
| Output voltage 10.5 VDC | 10.5 VDC ±5% |
| Output voltage 10.5 VDC | |
| Max. output current 10.5 VDC | 10 mA |
Safe input - Power removal
| Switching threshold | |
| Low | <5 V |
| High | >15 V |
| Electrical isolation | |
| Input - ACOPOSinverter | Yes |
| Input - Input | No |
| Quantity | 1 |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Response time | ≤100 ms |
| Input impedance | 1.5 kΩ |
| Input circuit | Sink |
Digital inputs
Analog inputs
| Quantity | 2 |
| Electrical isolation | |
| Input - Input | No |
| Input - ACOPOSinverter | Yes |
| Input | |
| Voltage | ±10 V |
| Voltage/Current | 0 to 10 V or 0 to 20 mA |
| Resolution | ±11 bits |
| Sampling time | <2 ms ±0.5 ms |
| Input impedance | |
| Voltage | 30 kΩ |
| Current | 242 Ω |
Relay outputs
| Quantity | 2 |
| Nominal voltage | 30 VDC / 250 VAC |
| Switching capacity | Max. 2 A for 250 VAC or 30 VDC with resistive load |
| Switching capacity | |
| Min. | 3 mA for 24 VDC |
| Max. | |
| With resistive load (cos φ = 1 and L/R = 0 ms) | 2 A for 250 VAC or 30 VDC |
| With inductive load (cos φ = 0.4 and L/R = 7 ms) | 1.5 A for 250 VAC or 30 VDC |
| Variant | |
| Relay 1 | 1 NO contact and 1 NC contact with a common point |
| Relay 2 | 1 NO contact |
| Response time (max.) | <7 ms ±0.5 ms |
| Electrical isolation | |
| Output - ACOPOSinverter | Yes |
| Output - Output | No |
Analog outputs
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Storage | -25 to 70°C |
| Vibration | |
| Operation | 3 to 13 Hz: 1.5 mm amplitude / 13 to 200 Hz: 1 g |
| Shock | |
| Operation | 15 g, 11 ms |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 155 mm |
| Height | 260 mm |
| Depth | 187 mm |
| Weight | 4 kg |
型番:
8I84T200220.01P-1説明:
ACOPOSinverter P84, 3x 200 to 240 V, 2.2 kW and 1x 200 to 240 V, 1.5 kW, integrated EMC filter and brake chopper, shield plate included in delivery, POWERLINK interface.
オプションで付属可
Cable and adapters
| 8I0XD304.301-1 | RJ45 cable, 1 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD304.303-1 | RJ45 cable, 3 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD304.305-1 | RJ45 cable, 5 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD304.310-1 | RJ45 cable, 10 m, for remote use of the display for the ACOPOSinverter. |
DC bus choke
| 8I0DC019.300-1 | DC bus choke 19 A, for ACOPOSinverter P84 3x 200 to 240 V, 2.2 kW and 3x 380 to 480 V, 7.5 kW. |
Fans (spare part)
| 8I0XF084.030-1 | Fan for ACOPOSinverter P84 3x 200 to 240 V, 2.2 to 4 kW and 3x 380 to 480 V, 3 to 4 kW. |
Feed-through mounting kits
| 8I0MF002.300-1 | Feed-through mounting kit, for ACOPOSinverter P84 3x 200 to 240 V, 2.2 to 4 kW and 3x 380 to 480 V, 3 to 4 kW. |
Graphic display
| 8I0XD301.300-1 | Graphics display for ACOPOSinverter, 240 x 160 pixels, 8 lines, backlight, function keys, navigation key, IP54 protection. |
| 8I0XD302.300-1 | Installation kit, IP54 protection, for graphic display of the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD303.300-1 | Front cover for installation kit, IP65 protection, for graphic display of the ACOPOSinverter. |
| 8I0XD305.300-1 | Female to female adapter, RJ45, for graphics display of the ACOPOSinverter. |
Incremental encoder interfaces
| 8I0AC123.300-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for RS422 signals (TTL), 5 V supply voltage. |
| 8I0AC123.301-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for RS422 signals (TTL), 15 V supply voltage. |
| 8I0AC123.302-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for open collector, 12 V supply voltage. |
| 8I0AC123.303-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for open collector, 15 V supply voltage. |
| 8I0AC123.304-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for push-pull HTL, 12 V supply voltage. |
| 8I0AC123.305-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for push-pull HTL, 15 V supply voltage. |
| 8I0AC123.306-1 | ACOPOSinverter P84 plug-in module, incremental encoder interface for push-pull HTL, 24 V supply voltage. |
Optional EMC filters
| 8I0FT026.300-1 | 26 A EMC filter for ACOPOSinverter P84 (3-phase 200-240 V, 2.2-4 kW and 380-480 V, 3-4 kW). |
Optional braking resistors
| 8I0BR060.000-1 | Braking resistor ohmic value: 60 Ω continuous braking power: 0.10 kW degree of protection (IP): IP20 |
Optional line chokes
| 8I0CT010.000-1 | Mains choke 3-phase, 10 A, 50/60 Hz for ACOPOSinverter |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (8I84xxxxxxx.01P-1) | EXE / 13 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (8I84xxxxxxx.01P-1) | EXE / 13 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file DXF/ STEP 8I84_Size3 | ZIP / 4 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSinverter P84 User´s Manual | PDF / 26 MB |
| 全般 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACPi ParameterTool | ログインしてダウンロードする |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOSinverter_Px6_Px4 | PDF / 321 KB |