Short description
| Communication module | 1x CAN bus, 1x POWERLINK (V1/V2) managing or controlled node |
General information
| Status indicators |
Transmitting/Receiving data for IF1 Status of POWERLINK station, network activity, link/collision for IF2 |
| Diagnostics | |
| Bus function (IF2) | Yes, using LED status indicator and software |
| Data transfer (IF1) | Yes, using LED status indicator and software |
| Station status (IF2) | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| 3.3 VDC | 2.5 W |
| 5 VDC | 0.5 W |
| Total | 3.0 W |
| Electrical isolation | |
| IF1 - IF2 | Yes |
| PLC - IFx | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| HazLoc |
cULus HazLoc E180196 Industrial control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD |
| KC | Yes |
Interfaces
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 60°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note | Order 1x terminal block TB704 separately. |
| Slot | Slot, e.g. in the CP360 |
型番:
3IF787.9-1説明:
- Interface module with CAN bus and POWERLINK
必須アクセサリ
オプションで付属可
Infrastructure components
| 0AC913.93 | Bus adapter, CAN bus, 2 CAN bus interfaces, including 03 m attachment cable (TB704) |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.7 HW Upgrade (3IF787.9-1) | EXE / 579 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (3IF787.9-1) | EXE / 578 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (3IF787.9-1) | EXE / 489 KB |