Short description
| Communication module | DALI master |
General information
| B&R ID code | 0xDE85 |
| Diagnostics | |
| Module status | Yes, using LED status indicator and software |
| Bus status | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| Bus | 0.2 W |
| Internal I/O | 0.4 W |
| Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] | 4 |
| Insulation voltages | |
| Channel - Bus | 510 VAC / 1 minute |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user's manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc |
cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
DALI bus
| Insulation system | Basic insulation |
| Open-circuit voltage | 16.5 V ±5% |
| Short-circuit proof | Yes (current limiting) |
| Signal voltage | |
| Low | -6.5 V to 6.5 V (typically 0 V) |
| High | 11.5 V to 20.5 V (typically 16 V) |
| Signal current | |
| Low | ≤250 mA (internally limited) |
| High | ≤130 mA at voltage ≥11.5 V |
| Transfer rate | 1200 baud |
| Maximum number of slaves | 64 |
| Data signal slew rate (Manchester bi-phase) | |
| Falling edge | 10 μs ≤ tfall ≤ 100 μs |
| Rising edge | 10 μs ≤ trise ≤ 100 μs |
Electrical properties
| Electrical isolation | Channel isolated from bus |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB06 or X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Numero materiale:
X20CS1013Descrizione:
- Integrated power supply
- Up to 64 operating devices (individual addresses)
- Up to 16 groups (group addresses)
- Up to 16 scenes (scene lighting values)
The module is a DALI control device with an integrated power supply. Up to 64 operating devices can be connected.
DALI stands for Digital Addressable Lighting Interface and enables easy and safe control of light fixtures using a standardized digital operating device interface. The DALI bus conforms with EN 62386 series of standards and is now supported by many electronic ballast manufacturers.
Accessori obbligatori
Bus modules
| Aggiornamenti HW di Automation Studio | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| V2.7 HW Upgrade (X20CS1013) | EXE / 906 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20CS1013) | EXE / 1 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20CS1013) | EXE / 614 KB |
| Documentazione | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| Datasheet X20CS1013 | PDF / 739 KB | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 MB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |
| E-CAD (Electro o EPLAN Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan. Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 KB | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 KB | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 KB |