Short description
| I/O module | 14 digital inputs, 2 digital outputs, 4 analog inputs, 3 analog outputs, potentiometer power supply, special functions |
General information
| Status indicators | Converter function, configuration per comparator, power supply for digital inputs, I/O function per digital channel |
| Diagnostics | |
| Power supply for digital inputs | Yes, using LED status indicator and software |
| Digital outputs | Yes, using LED status indicator |
| Power consumption | |
| 24 VDC | 4.0 W (+1.5 W for potentiometer power supply) |
| 5 VDC | 2.0 W |
| Total | 6.0 W |
| Electrical isolation | |
| Channel - Channel | No |
| Channel - PLC | Yes |
| Potentiometer power supply - PLC | Yes |
| Analog - Potentiometer power supply | No |
| Digital - Analog | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Potentiometer power supply
Digital inputs
| Quantity | 14 (+2 if the digital outputs are used as digital inputs) |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Input circuit | Sink or source |
| Input filter | |
| Hardware | ≤1 ms |
| Software | - |
| Additional functions | Event counting, period measurement, latch input (comparator input) |
Analog inputs
Digital outputs
| Quantity | 2 |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Nominal output current | 10 mA to 2 A |
| Total nominal current | 2.01 A |
| Output circuit | Source |
| Output protection | Thermal shutdown in the event of overcurrent or short circuit, integrated protection for switching inductive loads, reverse polarity protection of the output power supply |
| Sensor power supply | External |
| Additional functions | Fast comparator output (10 µs), both outputs can also be used as digital inputs |
Analog outputs
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 60°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95% |
Mechanical properties
| Note | Order 2x TB718 terminal blocks separately |
| Dimensions | |
| Width | System 2005 single-width |
| Can be installed on | |
| Base unit | Yes |
| Expansion unit | Yes |
Référence produit:
3UM161.6Description:
2005 universal mixed module, 1 x 4 analog inputs ±10 V, 14-bit, 1 x 3 analog outputs ±10 V, 12-bit, 1 x 14 digital inputs 24 VDC, 1 ms, 1 digital output 24 VDC, 2 A, 500 µs, 1 digital output 24 VDC, 10 mA, 10 µs, both outputs usable as inputs, order 2x TB718 terminal blocks separately!
Accessoires obligatoires
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Datasheet 3UM161.6 | PDF / 1 Mo |