General information
Controller
| Processor | netX 500 |
| Dual-port memory | 64 kB |
Fieldbus
| Type | Ethernet |
| Variant | 2x RJ45, Cat 5 |
| Line length | Max. 100 m |
| Transfer rate | 10/100 Mbit/s |
| Cyclic data | Max. 6144 bytes |
| Acyclic data | Read/Write record, max. 4096 bytes/request |
| Functions |
Alarm handling Context management via CLRPC DCP Max. 32 devices Minimum cycle time 1 ms One buffer available per device for diagnostic data |
Electrical properties
| Nominal voltage | +3.3 V ±5% |
| Nominal current | 650 mA |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 55°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Height | 73.2 mm |
| Depth | 18.5 mm |
| Slot | Standard PCI half-size module, plug and play |
| Installation in | |
| B&R Automation PC | Yes |
| B&R Panel PC | Yes |
| Desktop PC | Yes |
型番:
5ACPCI.XPNM-00説明:
The 5ACPCI.XPNM-00 is equipped with 2 Ethernet interfaces and can therefore be integrated as a master into a PROFINET network. Data is exchanged via the dual-ported memory.
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (5ACPCI.XPNM-00) | EXE / 729 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (5ACPCI.XPNM-00) | EXE / 1,007 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| APC EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 99 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| B&R Hilscher Fieldbus cards | PDF / 3 MB | |
| Datasheet 5ACPCI.XPNM-00 | PDF / 562 KB |
| ファームウェア アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Hilscher firmware (5ACPCI.XPNM-00) | ZIP / 341 KB |