Short description
| I/O module | 8 digital outputs 24 VDC |
General information
| B&R ID code | 0x2658 |
| Status indicators | I/O function per channel, actuator power supply per channel, supply voltage, bus function |
| Diagnostics | |
| Outputs | Yes, using LED status indicator and software |
| Actuator power supply | Yes, using LED status indicator and software |
| I/O power supply | Yes, using LED status indicator and software |
| Connection type | |
| X2X Link | M12, B-coded |
| Outputs | 8x M12, A-coded |
| I/O power supply | M8, 4-pin |
| Power consumption | |
| Internal I/O | 1.7 W |
| X2X Link power supply | 0.75 W |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA IIA T5 Gc IP67, Ta = 0 - Max. 60°C TÜV 05 ATEX 7201X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc |
cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| KC | Yes |
I/O power supply
Digital outputs
| Quantity | 8 |
| Variant | Current-sourcing FET |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Switching voltage | I/O power supply minus residual voltage |
| Nominal output current | 2 A |
| Total nominal current | 8 A |
| Output circuit | Source |
| Output protection | Thermal shutdown in the event of overcurrent or short circuit, integrated protection for switching inductive loads, reverse polarity protection of the output power supply |
| Actuator power supply | |
| Actuator current | 0.1 A |
| Total nominal current | 0.5 A |
| Diagnostic status | Output monitoring with 10 ms delay |
| Leakage current when the output is switched off | 5 µA |
| Switching on after overload shutdown | Approx. 10 ms (depends on the module temperature) |
| Residual voltage | <0.5 V at 2 A nominal current |
| Peak short-circuit current | <21 A |
| Switching delay | |
| 0 → 1 | <250 µs |
| 1 → 0 | <270 µs |
| Switching frequency | |
| Resistive load | Max. 100 Hz |
| Braking voltage when switching off inductive loads | 50 VDC |
Actuator power supply
| Voltage | I/O power supply minus voltage drop for short-circuit protection |
| Voltage drop for short-circuit protection at 500 mA | Max. 2 VDC |
| Summation current | Max. 0.5 A |
| Short-circuit proof | Yes |
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel
|
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Any | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP67 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -25 to 60°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 53 mm |
| Height | 155 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight | 330 g |
| Torque for connections | |
| M8 | Max. 0.4 Nm |
| M12 | Max. 0.6 Nm |
型番:
X67DO9332.L12説明:
- 8 digital outputs
- Outputs can handle up to 2 A
- Node number switches for setting the X2X Link address
- 1:1 replacement for passive distributors
- All outputs with single-channel diagnostics
- Extensive additional status information
The module is a digital output module with 8 channels. The outputs can be loaded with up to 2 A. The summation current is 8 A.
The node number switches for setting the X2X Link address are a unique feature. When modular machine configurations change, it is required, for example, to define certain module groups at a fixed address that is independent of the preceding modules in the line. All subsequent standard modules refer to this offset and use it automatically for addressing purposes.
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X67DO9332.L12) | EXE / 413 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X67DO9332.L12) | EXE / 412 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (X67DO9332.L12) | EXE / 284 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X67 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 105 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X67 High Density | ZIP / 705 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet X67DO9332.L12 | PDF / 1 MB | |
| X67 System User´s Manual | PDF / 19 MB |