Short description
| I/O module | 12 digital outputs 24 VDC for 1-wire connections |
General information
Digital outputs
| Variant | FET current-sinking |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Switching voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Nominal output current | 0.5 A |
| Total nominal current | 6 A |
| Connection type | 1-wire connections |
| Output circuit | Sink |
| Output protection |
Thermal shutdown in the event of overcurrent or short circuit (see value "Short-circuit peak current") Internal freewheeling diode for switching inductive loads (see section "Switching inductive loads") |
| Diagnostic status | Output monitoring with 10 ms delay |
| Leakage current when the output is switched off | 75 µA |
| RDS(on) | 120 mΩ |
| Peak short-circuit current | <7 A |
| Switch-on in the event of overload shutdown or short-circuit shutdown | Approx. 10 ms (depends on the module temperature) |
| Switching delay | |
| 0 → 1 | <300 µs |
| 1 → 0 | <300 µs |
| Switching frequency | |
| Resistive load | Max. 500 Hz |
| Inductive load | See section "Switching inductive loads". |
| Braking voltage when switching off inductive loads | Typ. 50 VDC |
| Insulation voltage between channel and bus | 500 Veff |
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel and I/O power supply |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
型番:
X20DO9321説明:
- 12 digital outputs
- Sink connection
- 1-wire connections
- Integrated output protection
The module is equipped with 12 outputs for 1-wire connections. The outputs are designed for a sink circuit.
必須アクセサリ
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20DO9321) | EXE / 1 MB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO9321) | EXE / 399 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO9321) | EXE / 2 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20DO9321) | EXE / 817 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 KB | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 KB | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Data sheet X20(c)DO9321 | PDF / 887 KB | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 MB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |