Short description
| I/O module | 4 digital outputs 30 VDC / 240 VAC, outputs single-channel isolated |
General information
Digital outputs
Electrical properties
| Electrical isolation | Channel isolated from channel, bus and I/O power supply |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Not permitted |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
型番:
X20DO4649説明:
- 4 digital outputs
- Relay module for 240 VAC / 30 VDC
- 4 normally open contacts
- Single-channel isolated outputs
This module is equipped with 4 relay outputs with normally open contacts for 240 VAC / 30 VDC. The outputs are single-channel isolated.
必須アクセサリ
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20DO4649) | EXE / 974 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO4649) | EXE / 396 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO4649) | EXE / 1 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20DO4649) | EXE / 668 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 KB | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 KB | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Data sheet X20(c)DO4649 | PDF / 801 KB | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 MB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |