Short description
| I/O module | 4 digital inputs 24 VDC for 3-wire connections |
General information
| B&R ID code | 0x22A8 |
| Status indicators | I/O function per channel, operating state, module status |
| Diagnostics | |
| Module run/error | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| Bus | 0.14 W |
| Internal I/O | 0.59 W |
| Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] | - |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user's manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc |
cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| DNV |
Temperature: B (0 - 55°C) Humidity: B (up to 100%) Vibration: B (4 g) EMC: B (bridge and open deck) |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV | |
| KC | Yes |
Digital inputs
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Input characteristics per EN 61131-2 | Type 1 |
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Input current at 24 VDC | Typ. 3.75 mA |
| Input circuit | Source |
| Input filter | |
| Hardware | ≤100 μs |
| Software | Default 1 ms, configurable between 0 and 25 ms in 0.2 ms increments |
| Connection type | 3-wire connections |
| Input resistance | Typ. 6.4 kΩ |
| Switching threshold | |
| Low | <5 VDC |
| High | >15 VDC |
| Insulation voltage between channel and bus | 500 Veff |
Sensor power supply
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
型番:
X20DI4372説明:
- 4 digital inputs
- Source connection
- 3-wire connections
- 24 VDC and GND for sensor supply
- Software input filter can be configured for entire module
The module is equipped with 4 inputs for 3-wire connections.
必須アクセサリ
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20DI4372) | EXE / 828 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DI4372) | EXE / 395 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DI4372) | EXE / 1 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20DI4372) | EXE / 1 MB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 KB | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 KB | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Data sheet X20DI4372 | PDF / 746 KB | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 MB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |