Short description
| Bus controller | CANopen slave |
General information
| B&R ID code | 0x2A00 |
| Status indicators | Module status, bus function, data transfer, terminating resistor |
| Diagnostics | |
| Module status | Yes, using LED status indicator and software |
| Bus function | Yes, using LED status indicator and software |
| Data transfer | Yes, using LED status indicator |
| Terminating resistor | Yes, using LED status indicator |
| Power consumption | |
| Bus | 1.5 W (rev. <H0: 2 W) |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user's manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| DNV |
Temperature: B (0 to 55°C) Humidity: B (up to 100%) Vibration: B (4 g) EMC: B (bridge and open deck) |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV |
EC33B Temperature: 5 - 55°C Vibration: 4 g EMC: Bridge and open deck |
Interfaces
Electrical properties
| Electrical isolation |
CANopen isolated from I/O CANopen not isolated from bus |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | Up to 100%, condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
型番:
X20cBC0043-10説明:
- Fieldbus: CANopen
- Auto-configuration of I/O modules
- I/O configuration via the fieldbus
- Constant response times even with large amounts of data (max. 32 Rx and 32 Tx PDOs)
- Configurable I/O cycle (0.5 to 4 ms)
- Configurable transfer rate or automatic transfer rate detection
- Heartbeat consumer and producer
- Emergency producer
- 2x SDO server, NMT slave
- Simple bootup (autostart)
- Terminal access via serial interface on the X20PS9400
- Integrated terminating resistor

必須アクセサリ
System modules for bus controllers
| X20cBB80 | X20 bus base, coated, for X20 base module (BC, HB, etc.) and X20 power supply module, X20 end cover plates (left and right) X20AC0SL1/X20AC0SR1 included |
| X20cPS9400 | X20 power supply module, coated, for bus controller and internal I/O power supply X2X Link power supply |
Terminal blocks
| 0TB2105.9010 | Accessory terminal block, 5-pin, screw clamp terminal block 2.5 mm² |
| 0TB2105.9110 | Accessory terminal block, 5-pin, push-in terminal block 2.5 mm² |
| X20TB12 | X20 terminal block, 12-pin, 24 VDC keyed |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.3 HW Upgrade (X20cBC0043-10) | EXE / 730 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| Fieldbus機器の説明ファイル | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| CANopen-10_PDO_Mapping_Tool | ZIP / 114 KB | |
| X20cBC0043-10 EDS Package | ZIP / 34 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet X20(c)BC0043-10 | PDF / 3 MB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |