General information
| LEDs | Power, HDD, Link, Run |
| B&R ID code | 0xAF21 |
| Battery | |
| Type | Renata 950 mAh |
| Service life | 2½ years |
| Removable | Yes, accessible from the outside |
| Variant | Lithium ion |
| Power button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Controller
Display
Interfaces
| COM1 | |
| Type | RS232, modem-capable, not electrically isolated |
| Variant | 9-pin male DSUB connector |
| UART | 16550-compatible, 16-byte FIFO |
| Max. baud rate | 115 kbit/s |
| CompactFlash slot 1 | |
| Type | Type I |
| CompactFlash slot 2 | |
| Type | Type I |
| USB | |
| Quantity | 5 |
| Type | USB 2.0 |
| Variant | Type A |
| Transfer rate | Low speed (1.5 Mbit/s), full speed (12 Mbit/s), high speed (480 Mbit/s) |
| Current-carrying capacity | Max. 500 mA or 1 A per connection |
| Ethernet | |
| Quantity | 2 |
| Variant | Shielded RJ45 port |
| Transfer rate | 10/100/1000 Mbit/s |
| Audio | |
| Type | HDA sound |
| Inputs | Microphone, Line IN |
| Outputs | Line OUT |
Slots
Electrical properties
Operating conditions
| Drop height | 1 m on industrial surfaces (in original packaging) |
| Degree of protection per EN 60529 |
Back: IP20 Front: IP65, dust and sprayed water protection |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | Depends on the component |
| Storage | -20 to 60°C |
| Transport | -20 to 60°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 10 to 85%, non-condensing |
| Storage |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <90%, non-condensing |
| Transport |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <90%, non-condensing |
| Vibration | |
| Operation (continuous) | 2 to 9 Hz: 1.75 mm amplitude / 9 to 150 Hz: 0.5 g |
| Operation (occasional) | 2 to 9 Hz: 3.5 mm amplitude / 9 to 150 Hz: 1 g |
| Storage | 2 to 8 Hz: 7.5 mm amplitude / 8 to 200 Hz: 2 g / 200 to 500 Hz: 4 g |
| Transport | 2 to 8 Hz: 7.5 mm amplitude / 8 to 200 Hz: 2 g / 200 to 500 Hz: 4 g |
| Shock | |
| Operation | 15 g, 11 ms |
| Storage | 30 g, 15 ms |
| Transport | 30 g, 15 ms |
Mechanical properties
| Housing | |
| Material | Metal |
| Front | |
| Frame | Naturally anodized aluminum |
| Design | Gray |
| Panel overlay | |
| Material | Polyester |
| Light background color | Similar to Pantone 427CV |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | |
| Width | 435 mm |
| Height | 330 mm |
| Depth | Depends on the component |
| Weight | 5500 g (depends on the component) |
型番:
5PC820.1505-00説明:
- 15" TFT XGA color display
- Analog resistive touch screen
- Robust design
- Compact installation depth
- Fanless operation
- 1 optional PCI Express compact slot
- 1 optional slide-in compact slot
- Optional PCI and PCIe slots and optional slide-in drives, optional expansions available
必須アクセサリ
Accessories
CPU boards
| 5PC800.B945-05 | Intel Atom N270 CPU board, 1.6 GHz, single core, 533 MHz FSB, 512 kB L2 cache, 945GME chipset, 2 sockets for SO-DIMM DDR2 modules (max. expansion 3 GB), Realtek Ethernet Controller RTL8111C. |
| 5PC800.B945-10 | Intel Core Duo L2400 CPU board, 1.66 GHz, dual core, 667 MHz FSB, 2 MB L2 cache, 945GME chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR2 modules (max. expansion 3 GB), Realtek Ethernet Controller RTL8111C. |
| 5PC800.B945-11 | Intel Core2 Duo L7400 CPU board, 1.5 GHz, dual core, 667 MHz FSB, 4 MB L2 cache, 945GME chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR2 modules (max. expansion 3 GB), Realtek Ethernet Controller RTL8111C. |
| 5PC800.B945-12 | Intel Core2 Duo U7500 CPU board, 1.06 GHz, dual core, 533 MHz FSB, 2 MB L2 cache, 945GME chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR2 modules (max. expansion 3 GB), Realtek Ethernet Controller RTL8111C. |
| 5PC800.B945-13 | Intel Celeron M 423 CPU board, 1.06 GHz, single core, 533 MHz FSB, 1 MB L2 cache, 945GME chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR2 modules (max. expansion 3 GB), Realtek Ethernet Controller RTL8111C. |
| 5PC800.B945-14 | Intel Core2 Duo T7400 CPU board, 2.16 GHz, dual core, 667 MHz FSB, 4 MB L2 cache, 945GME chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR2 modules (max. expansion 3 GB), Realtek Ethernet Controller RTL8111C. |
| 5PC800.BM45-00 | Intel Core2 Duo T9400 CPU board, 2.53 GHz, dual core, 1066 MHz FSB, 6 MB L2 cache, GM45 chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR3 modules |
| 5PC800.BM45-01 | Intel Core2 Duo P8400 CPU board, 2.26 GHz, dual core, 1066 MHz FSB, 3 MB L2 cache, GM45 chipset, 2 slots for SO-DIMM DDR3 modules |
| 5PC800.CCAX-00 | Intel Atom N2800 CPU board, 1.86 GHz dual core, 533 MHz FSB, 1 MB L2 cache, NM10 chipset, 1 slot for SO-DIMM DDR3 module |
Fan kits
| 5AC803.FA01-00 | PPC800 fan kit for system units without expansion. |
Heat sinks
| 5AC803.HS00-00 | PPC800 heat sink for CPU boards with dual core processors L2400, L7400, U7500 and Celeron M 423. |
| 5AC803.HS00-01 | PPC800 heat sink for CPU boards with dual core processor T7400, T9400 and P8400. |
| 5AC803.HS00-02 | PPC800 heat sink for CPU board with Atom processor N270. |
| 5AC803.HS00-04 | PPC800 heat sink for CPU board with Atom dual-core processor N2800 |
Main memory
| 5MMDDR.0512-01 | SO-DIMM DDR2 RAM 512 MB PC2-5300 |
| 5MMDDR.1024-01 | SO-DIMM DDR2 RAM 1024 MB PC2-5300 |
| 5MMDDR.2048-01 | SO-DIMM DDR2 RAM 2048 MB PC2-5300 |
Main memory for GM45 CPU boards
| 5MMDDR.2048-02 | SO-DIMM DDR3 RAM 2048 MB PC3-8500 |
| 5MMDDR.4096-02 | SO-DIMM DDR3 RAM 4096 MB PC3-8500 |
オプションで付属可
Adapter
| 5AC803.BC01-00 | PPC800 1 PCI Express compact adapter. |
| 5AC803.BC02-00 | PPC800 1 slide-in compact adapter. |
Bus units
| 5AC803.BX01-00 | PPC800 bus 1 PCI, 1 slide-in slot. |
| 5AC803.BX01-01 | PPC800 bus 1 PCI Express, 1 slide-in slot. |
| 5AC803.BX02-00 | PPC800 bus 2 PCI, 1 slide-in slot. |
| 5AC803.BX02-01 | PPC800 bus 1 PCI, 1 PCI Express, 1 slide-in slot. |
Drives
| 5AC801.ADAS-00 | SATA hard disk adapter for operating a slide-in compact hard disk in a slide-in slot. |
| 5AC801.DVDS-00 | DVD-ROM SATA drive, slide-in. |
| 5AC801.DVRS-00 | DVD-R/RW DVD+R/RW SATA drive, slide-in. |
| 5AC801.HDDI-00 | 40 GB SATA hard disk, slide-in compact, 24/7 hard disk with extended temperature range. Note: See the manual for information about using this hard disk. |
| 5AC801.HDDI-04 | 500 GB SATA hard disk, slide-in compact, 24/7 hard disk. Note: See the manual for information about using this hard disk. |
| 5AC801.HDDS-00 | 40 GB SATA hard disk, slide-in, 24/7 hard disk with extended temperature range. Note: See the manual for information about using this hard disk. |
| 5AC801.SSDI-03 | 60 GB SATA SSD (MLC), slide-in compact. |
| 5AC801.SSDI-04 | 128 GB SATA SSD (MLC), slide-in compact. |
| 5AC801.SSDI-05 | 256 GB SATA SSD (MLC), slide-in compact. |
Expansions
| 5AC803.SX01-00 | PPC800 expansion 1 PCI/PCI Express and 1 slide-in (bus 5AC803.BX01-00 or 5AC803.BX01-01 required). |
| 5AC803.SX02-00 | PPC800 expansion 2 PCI/PCI Express and 1 slide-in (bus 5AC803.BX02-00 or 5AC803.BX02-01 required). |
Fan kits
| 5AC803.FA02-00 | PPC800 fan kit for system units with expansion 5AC803.SX01-00. |
| 5AC803.FA03-00 | PPC800 fan kit for system units with expansion 5AC803.SX02-00. |
Interface cards
| 5ACPCC.ETH0-00 | PCIec Ethernet card 1x 10/100/1000 For APC820 and PPC800. |
| 5ACPCC.MPL0-00 | PCIec POWERLINK card, 2 POWERLINK interfaces, 512 kB SRAM, for APC820 and PPC800. |
Uninterruptible power supplies
| 5AC600.UPSI-00 | UPS module for APC620, APC810, PPC800, for system units 5PC600.SX01-00 (starting with Rev. H0), 5PC600.SX02-00 (starting with Rev. G0), 5PC600.SX02-01 (starting with Rev. H0), 5PC600.SX05-00 (starting with Rev. F0), 5PC600.SX05-01 (starting with Rev. F0), 5PC600.SF03-00 (starting with Rev. A0), 5PC810.SX*. 5PC820.1505-00, 5PC820.1906-00. Order cable (5CAUPS.0005-00 or 5CAUPS.0030-00) and battery unit (5AC600.UPSB-00) separately. |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (5PC820.1505-00) | EXE / 397 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (5PC820.1505-00) | EXE / 219 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| APC EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 99 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file DXF/STEP 5PC820.1505-00 | ZIP / 30 MB |
| ツール / ユーティリティ / 例 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ADI .NET SDK (Win10 2016 64-Bit) | ZIP / 2 MB | |
| ADI Development Kit (Win10 2016 64-bit) | ZIP / 4 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Panel PC 800 User's Manual | PDF / 18 MB | |
| Panel PC 800 with GM45 CPU board User's Manual | PDF / 21 MB | |
| Panel PC 800 with NM10 CPU board User's Manual | PDF / 21 MB |
| ファームウェア アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| PPC800 Firmware Upgrade (MTCX, SDLR, UPS) | ZIP / 643 KB |