Short description
| Communication module | 1x RS232, 2x CAN bus |
General information
| Status indicators |
2 LEDs for transmitting/receiving data for IF1 1 LED each for transmitting data for IF2 and IF3 |
| Diagnostics | |
| Data transfer | Yes, using LED status indicators |
| Power consumption | |
| 3.3 VDC | 0.2 W |
| 5 VDC | 1.8 W |
| Total | 2.0 W |
| Electrical isolation | |
| IFx - IFx | Yes |
| PLC - IF1 | No |
| PLC - IF2 | Yes |
| PLC - IF3 | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| HazLoc |
cULus HazLoc E180196 Industrial control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD |
| KC | Yes |
Interfaces
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 60°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note | Order 2x 0TB704.9 terminal blocks separately |
| Slot | Slot, e.g. in the CP360 |
型番:
3IF772.9説明:
- Dual CAN bus connection
- RS232 can be configured as an online interface
必須アクセサリ
Terminal blocks
| 0TB704.9 | Accessory terminal block, 4-pin, screw clamp terminal block 2.5 mm² |
オプションで付属可
Infrastructure components
| 0AC913.93 | Bus adapter, CAN bus, 2 CAN bus interfaces, including 03 m attachment cable (TB704) |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (3IF772.9) | EXE / 345 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 3IF772.9 | PDF / 542 KB |