General information
| LEDs | Status, SDL4 Out 0, SDL4 Out 1, SDL4 Out 2 |
| B&R ID code | 0xF10D |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Interfaces
| USB | |
| Quantity | 1 |
| Type | USB 2.0 |
| Variant | Type B |
| Transfer rate | Low speed (1.5 Mbit/s), full speed (12 Mbit/s) to high speed (480 Mbit/s) |
| SDL/DVI-D interface | |
| Variant | DVI-I |
| Type | SDL/DVI |
| SDL4 Out | |
| Quantity | 3 |
| Variant | Female RJ45 connector, shielded |
| Type | SDL4 |
Electrical properties
Operating conditions
| Pollution degree per EN 61131-2 | Pollution degree 2 |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
Mechanical properties
| Housing | |
| Material | Aluminum |
| Coating | White |
| Dimensions | |
| Width | 49 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | Approx. 500 g |
Numero materiale:
5COSD4.1001-00Descrizione:
The SDL4 Converter makes operation via SDL4 with Automation Panels possible for B&R industrial PCs that are not equipped with an SDL4 interface or SDL4 slot. In addition, up to 3 Automation Panels can be connected to the 3-port SDL4 Converter in clone mode.
When combined with an SDL4 interface integrated on a B&R industrial PC, an additional Automation Panel can be connected in dual-independent display mode.
Accessori obbligatori
Accessories
SDL-cables
| 5CASDL.0008-00 | SDL cable - 0.8 m |
| 5CASDL.0018-00 | SDL cable - 1.8 m |
| 5CASDL.0050-00 | SDL cable - 5 m |
| 5CASDL.0060-00 | SDL cable - 6 m |
| 5CASDL.0100-00 | SDL cable - 10 m |
SDL3/SDL4/PoE cables
| 5CASD3.0010-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 1 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0030-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 3 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0050-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 5 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0070-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 7 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0100-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 10 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0150-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 15 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0200-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 20 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0300-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 30 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.0500-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 50 m - FT5x including Power over Ethernet |
| 5CASD3.1000-00 | SDL3/SDL4/FT5x cable - 100 m - FT5x including Power over Ethernet |
accessori opzionali
Accessories
| 5ACCRHMI.0011-000 | Strain relief USB - For APC2x00 - For SDL3 Converter / SDL4 Converter |
DVI cables
| 5CADVI.0018-00 | DVI-D cable - 1.8 m |
| 5CADVI.0050-00 | DVI-D cable - 5 m |
Miscellaneous
| 5ACCRHMI.0000-000 | HMI grounding clip |
SDL cables: 45° connectors
| 5CASDL.0018-01 | SDL cable - 45-degree connector - 1.8 m |
| 5CASDL.0050-01 | SDL cable - 45-degree connector - 5 m |
| 5CASDL.0100-01 | SDL cable - 45-degree connector - 10 m |
SDL flex cables
| 5CASDL.0018-03 | SDL flex cable - 1.8 m |
| 5CASDL.0050-03 | SDL flex cable - 5 m |
| 5CASDL.0100-03 | SDL flex cable - 10 m |
USB cables
| 5CAUSB.0018-00 | USB 2.0 connection cable - Type A - type B connector - 1.8 m |
| 5CAUSB.0050-00 | USB 2.0 connection cable - Type A - type B connector - 5 m |
| Documentazione | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| SDL4 Converter user's manual | PDF / 4 MB |
| Firmware Upgrade | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| Automation Panel FW Upgrade (Autom. Panel, SDL3 and SDL4 converter) | ZIP / 3 MB |
| M-CAD (Mechan. Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| 3D files DXF/STP 5COSD4.1001-00 | ZIP / 1 MB |