General information
| LEDs | 1x round (green), 1x error (red) |
| Certifications | |
| CE | |
| UL |
Interfaces
| X2X | |
| Type | X2X slave |
| Variant | 12-pin spiral cable |
| Internal bus power supply | Yes |
| Distance between 2 stations | Must be used as the last station. Cannot be routed further. |
| Electrical isolation | Yes |
Keys
| Emergency switch-off | 2 normally closed |
| Membrane keys | 12x |
Features
| Pushbuttons | |
| Quantity | 2x |
| Contact element | 1x N.O. |
| Front ring | Metal plated |
| Evaluation | X2X |
| Selector switch | |
| Quantity | 4x |
| Evaluation | X2X |
| Limit |
3x 15 positions 1x 7 positions |
| Incremental encoders | |
| Type | ESO77-4-0100-05-D-RK |
| Evaluation | X2X |
Electrical properties
| Nominal voltage | 24 VDC ±25% |
| Inrush current | Max. 20 A for < 1 ms |
| Power consumption | 170 mA |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP54 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 50°C |
| Storage | -20 to 60°C |
| Transport | -20 to 60°C |
| Relative humidity | |
| Operation |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Storage |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: < 75%, non-condensing |
| Transport |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: < 75%, non-condensing |
| Elevation | |
| Operation | Max. 3000 m |
Mechanical properties
| Housing | |
| Material | Metal |
| Front | |
| Frame | Naturally anodized aluminum |
| Design | B&R standard |
| Panel overlay | |
| Material | Polyester |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Height | 140 mm |
| Depth | 86.2 mm |
| Weight | 430 g |
Número de material:
4XP0000.00-K38Descripción:
- X2X Handheld
- for CNC applications
| Actualizaciones de hardware de Automation Studio | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (4XP0000.00-K38) | EXE / 402 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K38) | EXE / 2 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K38) | EXE / 2 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (4XPENCODER-01) | EXE / 621 KB |
| Documentación | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Datasheet 4XP0000.00-K38 | PDF / 850 KB |
| M-CAD (plantillas mecánicas) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Legend strips template | ZIP / 60 KB |