4PPC70.0702-20B
General information
B&R ID code 0xE56D
System requirements
Automation Studio 4.1.4.375 and later
Automation Runtime K4.08 and later
Support for X20SLX modules Rev. B4 and later
Cooling Fanless
Power button No
Reset button Yes
Status indicators Supply voltage OK, operating state, module status, POWERLINK, Ethernet
Buzzer Yes
Support
Controller redundancy No
ACOPOS support Yes
Visual Components support Yes
Certifications
CE Yes
UKCA Yes
CRA (Cyber Resilience Act) Evaluation ongoing
UL cULus E115267
Industrial control equipment
Controller
Bootloader Automation Runtime AR 4.08
Real-time clock Nonvolatile, resolution 1 s, -10 to 10 ppm accuracy at 25°C
Floating point unit (FPU) Yes
Processor
Type Atom E620T
Clock frequency 333 MHz (compatible)
L1 cache
Data code 24 kB
Program code 32 kB
L2 cache 512 kB
Mode/Node switches No
Remanent variables 32 kB FRAM, retention >10 years
DRAM 256 MB
Shortest task class cycle time 0.4 ms
Typical instruction cycle time 0.01 µs
Application memory
Type 2 GB eMMC flash memory
Data retention 10 years
Writable data amount
Guaranteed 40 TB
Results for 5 years 21.9 GB/day
Guaranteed erase/write cycles 20,000
Error-correcting code (ECC) Yes
Storage health data support Yes, starting with AR 4.90 and hardware revision F0
Temperature cutoff Yes, at >88°C
Display
Type TFT color
Diagonal 7.0"
Colors 16.7 million (RGB, 8 bits per channel)
Resolution WVGA, 800 x 480 pixels
Contrast Rev. ≥ G3: Typ. 550:1
Rev. < G3: Typ. 600:1
Viewing angles
Horizontal Direction L / Direction R = Typ. 70°
Vertical Revision ≥ G3: Direction U / Direction D = Typ. 50°
Revision < G3: Direction U / Direction D = Typ. 60°
Backlight
Type LED
Brightness Typ. 500 cd/m²
Half-brightness time 50,000 h
Touch screen
Type AMT
Technology Analog resistive
Controller B&R, serial, 12-bit
Transmittance 80% ±3%
Screen rotation Yes, using Visual Components
Interfaces
Interface IF1
Fieldbus POWERLINK V2 managing or controlled node
Type Type 4
Variant 1x RJ45 shielded
Line length Max. 100 m between 2 nodes (segment length)
Max. transfer rate 100 Mbit/s
Transfer
Physical layer 100BASE-TX
Half-duplex Yes
Full-duplex POWERLINK mode: No / Ethernet mode: Yes
Autonegotiation Yes
Auto-MDI/MDIX Yes
Interface IF2
Type Ethernet
Variant 1x RJ45 shielded
Max. transfer rate 10/100 Mbit/s
Transfer
Physical layer 10BASE-T/100BASE-TX
Half-duplex Yes
Full-duplex Yes
Autonegotiation Yes
Auto-MDI/MDIX Yes
Interface IF3
Type USB 2.0
Variant Type A
Current-carrying capacity 0.49 A
Interface IF4
Type USB 2.0
Variant Type A
Current-carrying capacity ≥Rev. E0: 0.20 A
<Rev. E0: 0.10 A
Interface IF5
Fieldbus X2X Link master
Electrical properties
Nominal voltage 24 VDC -15% / +20%
Max. power consumption 15 W
Reverse polarity protection Yes
Operating conditions
Permissible mounting orientations
Standard mounting orientation Vertical
Inclination ±25°
Rotation In 90° increments (portrait/landscape)
Installation elevation above sea level
0 to 2000 m No limitation
>2000 m Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m
Degree of protection per EN 60529 Front: IP65, Back: IP20
Degree of protection per UL 50 Front: Type 4X indoor use only
Ambient conditions
Temperature
Operation 0 to 50°C
Storage -20 to 70°C
Transport -20 to 70°C
Relative humidity See temperature/humidity diagram.
Mechanical properties
Front
Design Anthracite gray pinstripe
Dimensions
Width 197 mm
Height 140 mm
Depth 51 mm
Weight 0.65 kg
Malzeme numarası:
4PPC70.0702-20B
Açıklama:
Power Panel C70, 7.0", landscape format. CPU and memory: Intel Atom 333 MHz (compatible), 256 MB DDRAM, 32 kB FRAM, 2 GB onboard flash drive. Display and touch screen: 7.0", 800 x 480 (WVGA) resolution, analog resistive touch screen, landscape format, anthracite gray pinstripe. Interfaces: 1x POWERLINK, 1x Ethernet 10/100 Mbit/s, 1x X2X Link, 2x USB 2.0.