X67SC4122.L12
Short description
I/O module 8 safe type A digital inputs, 8 pulse outputs, 24 VDC, 4 safe type B1 digital outputs, 24 VDC, 2 A, OSSD <500 µs
General information
B&R ID code 0xA7A6
Status indicators I/O function per channel, operating state, module status
Diagnostics
Module run/error Yes, using LED status indicator and software
Outputs Yes, using LED status indicator and software
Inputs Yes, using LED status indicator and software
Blackout mode
Scope Module
Function Module functionality
Standalone mode No
Connection type
X2X Link M12, B-coded
Inputs/Outputs M12, A-coded
I/O power supply M8, 4-pin
Power consumption
Bus 0.8 W
Internal I/O 1.8 W
Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W]
Safe digital outputs 2.25
Pulse outputs 0.08
Electrical isolation
Channel - Bus Yes
Channel - Channel No
Certifications
CE Yes
UKCA Yes
CRA (Cyber Resilience Act) In preparation
Functional safety cULus FSPC E361559
Energy and industrial systems
Certified for functional safety
ANSI UL 1998:2013
Functional safety IEC 61508:2010, SIL 3
EN 62061:2005/A2:2015, SIL 3
EN ISO 13849-1:2015, Cat. 4 / PL e
IEC 61511:2004, SIL 3
Functional safety EN 50156-1:2004
ATEX Zone 2, II 3G Ex nA IIA T5 Gc
IP67, Ta = 0 - Max. 60°C
TÜV 05 ATEX 7201X
UL cULus E115267
Industrial control equipment
HazLoc cCSAus 244665
Process control equipment
for hazardous locations
Class I, Division 2, Groups ABCD, T5
KC Yes
Safety characteristics
Note See section "Safety characteristics".
I/O power supply
Nominal voltage 24 VDC
Voltage range 18 to 30 VDC
Integrated protective function Reverse polarity protection
Safe digital inputs
Quantity 8
Variant Type A
Nominal voltage 24 VDC
Input characteristics per EN 61131-2 Type 1
Input filter
Hardware ≤150 μs
Software Configurable between 0 and 500 ms
Input circuit Sink
Input voltage 24 VDC -15% / +20%
Input current at 24 VDC Min. 2 mA to max. 4.59 mA
Input resistance Min. 5.23 kΩ
Error detection time 200 ms
Insulation voltage between channel and bus 500 Veff
Switching threshold
Low <5 VDC
High >15 VDC
Max. 400 m with shielded line
Safe digital outputs
Quantity 4
Variant FET, 2x positive switching, type B1, output level readable
Nominal voltage 24 VDC
Nominal output current 2 A
Total nominal current 5 A
Output protection See section "Inrush current behavior for output channels".
Braking voltage when switching off inductive loads Max. 45 VDC
Error detection time 1 s
Peak short-circuit current See section "Inrush current behavior for output channels".
Leakage current when the output is switched off 100 μA
RDS(on) 250 mΩ
Switching voltage I/O power supply minus voltage drop due to RDS(on)
Max. switching frequency See section "Inrush current behavior for output channels".
Test pulse length Max. 1 ms
Max. capacitive load 100 nF
Peak output current 2.5 A (effective current ≤2 A)
Minimum load 12 mA, hardware revision I0 and later: 0 mA
Current on loss of ground
IOUT <3 mA, hardware revision B2 and later: <1 mA, hardware revision I0 and later: <100 μA
IGND <110 mA
Pulse outputs
Quantity 8
Variant Push-Pull
Nominal output current 50 mA
Output protection Shutdown of individual channels in the event of overload or short circuit
Peak short-circuit current 25 A for 5 ms
Short-circuit current 1.4 Aeff
Leakage current when the output is switched off 0.1 mA
RDS(on) 4 Ω
Total nominal current 400 mA
Operating conditions
Mounting orientation
Any Yes
Installation elevation above sea level 0 to 2000 m, no limitation
Degree of protection per EN 60529 IP67
Ambient conditions
Temperature
Operation -40 to 60°C
Storage -40 to 85°C
Transport -40 to 85°C
Mechanical properties
Dimensions
Width 53 mm
Height 155 mm
Depth 42 mm
Weight 350 g
Torque for connections
M8 Max. 0.4 Nm
M12 Max. 0.6 Nm
Materialnummer:
X67SC4122.L12
Beskrivning:
  • 8 safe digital inputs, sink circuit
  • 8 pulse outputs
  • Software input filter configurable for each channel
  • 4 safe digital outputs, output type B with 2 A, source circuit
  • Node number switches for setting the X2X Link address
  • Integrated output protection
The module is equipped with 8 safe digital inputs and 4 safe digital outputs. They are designed for a nominal voltage of 24 VDC.