Short description
| Accessories | multifunction attachment cable, 12-pin, straight, 10 m |
General information
| Note |
Halogen-free CFC- and cadmium-free |
| Durability |
Oil resistant per VDE 0472 Part 803 Flame-retardant per VDE 0472 Part 804 / B Salt water resistant |
| Cable cross section | |
| AWG | 12x 28 AWG |
| mm² | 12x 0.14 mm² |
Cable construction
| Cable shield | Copper braiding, coverage >84% |
| Outer jacket | |
| Material | Polyether polyurethane (PUR) |
| Color | Gray |
| Wires | |
| Wire insulation | Polypropylene (PP) 9Y |
| Wire colors | Brown, black, blue, white, gray, green, pink, yellow, red, violet, gray/pink, red/blue |
| Type |
El copper bare conductors Fine stranded wire (72x 0.05 mm / 72x 44 AWG) |
| Stranding | 12 wires, stranded |
Electrical properties
| Nominal current | 1.5 A / Contact per IEC 60512-3 |
| Operating voltage | 30 V |
| Insulation resistance | >109 Ω per IEC 60512-2 |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | |
| Connector/Coupling | IP67, only when screwed in, per IEC 60529 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Transport | -40 to 90°C |
| Fixed installation | -40 to 90°C |
| Flexible installation | 0 to 90°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Length | 10 m |
| Diameter | 6.2 mm ±0.15 mm |
| Bend radius | ≥10x outer diameter |
型番:
X67CA0I41.0100説明:
Multifunction attachment cable, 10 m
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X67 System User´s Manual | PDF / 19 MB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| E115267 UL CoC X67 | PDF / 345 KB |