Short description
| I/O module | 16 digital inputs 24 VDC |
General information
| B&R ID code | 0x1A1B |
| Status indicators | I/O function per channel, supply voltage, bus function |
| Diagnostics | |
| I/O power supply | Yes, using LED status indicator |
| Connection type | |
| X2X Link | M12, B-coded |
| Inputs | 8x M12, A-coded |
| I/O power supply | M8, 4-pin |
| Power consumption | |
| Internal I/O | 0.5 W |
| X2X Link power supply | 0.75 W |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX |
Zone 2, II 3G Ex nA IIA T5 Gc IP67, Ta = 0 - Max. 60°C TÜV 05 ATEX 7201X |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc |
cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| KC | Yes |
I/O power supply
Digital inputs
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Input characteristics per EN 61131-2 | Type 1 |
| Input voltage | 18 to 30 VDC |
| Input current at 24 VDC | Typ. 7 mA |
| Input circuit | Sink |
| Input filter | |
| Hardware | ≤100 μs |
| Software | 1 ms |
| Input resistance | Typ. 3 kΩ |
| Sensor power supply | 0.5 A summation current |
| Switching threshold | |
| Low | <5 VDC |
| High | >15 VDC |
| Insulation voltage between channel and bus | 500 Veff |
Sensor power supply
| Voltage | I/O power supply minus voltage drop for short-circuit protection |
| Voltage drop for short-circuit protection at 500 mA | Max. 2 VDC |
| Summation current | Max. 0.5 A |
| Short-circuit proof | Yes |
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel
|
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Any | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP67 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -25 to 60°C |
| Derating | - |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 53 mm |
| Height | 155 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight | 320 g |
| Torque for connections | |
| M8 | Max. 0.4 Nm |
| M12 | Max. 0.6 Nm |
型番:
X67DI1371.L12説明:
- 16 digital inputs
- For all standard sensors with M12 connectors
- 1:1 replacement for passive distributors
- Extremely short cycle times
- Integrated sensor supply with short circuit protection
This module is a digital input module with high integration density. The module is equipped with 16 inputs and M12 connectors.
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X67DI1371.L12) | EXE / 414 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (X67DI1371.L12) | EXE / 413 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (X67DI1371.L12) | EXE / 581 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| X67 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 105 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X67 High Density | ZIP / 705 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet X67DI1371.L12 | PDF / 1 MB | |
| X67 System User´s Manual | PDF / 19 MB |