Motor power
| Specified on nameplate |
0.75 kW 1 HP |
Mains connection
Line-conducted and radiated emissions
Motor connection
Brake chopper
| Integrated dynamic brake transistors | Yes |
| Operating ratio for dynamic brake transistors |
The dynamic brake transistor is designed to tolerate the following values: -Nominal motor power continuously -150% of the nominal motor power for 60 s |
| Min. resistance value (external) | 40 Ω |
Available internal power supplies
| Output voltage | 24 VDC (min. 19 V, max. 30 V) |
| Output voltage | |
| Max. output current | 100 mA |
Interfaces
| Type | X2X and CANopen |
| Min. cycle time | 400 µs |
Digital inputs
| Quantity | 4 (2 can be used as counters) |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Input circuit | Source or sink |
| Electrical isolation | |
| Input - ACOPOSinverter | Yes |
| Input - Input | No |
| Sampling time | <4 ms |
| Input impedance | 12.1 kΩ |
Counter input
| Quantity | 2 (digital inputs - can be used as counters) |
| Counter frequency | 10 kHz |
| Counter size | 32-bit |
Digital outputs
| Quantity | 1 |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Output circuit | Source |
| Nominal output current | 0.5 A |
Relay outputs
| Quantity | 1 |
| Variant | 1 NO contact |
| Nominal voltage | 30 VDC / 250 VAC |
| Switching capacity | |
| Min. | 10 mA for 5 VDC |
| Max. | |
| With resistive load (cos φ = 1 and L/R = 0 ms) | 2 A for 250 VAC or 30 VDC |
| With inductive load (cos φ = 0.4 and L/R = 7 ms) | 1.5 A for 250 VAC or 30 VDC |
| Response time (max.) | <8 ms |
| Electrical isolation | |
| Output - ACOPOSinverter | Yes |
| Output - Output | No |
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Storage | -25 to 70°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 72 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 142 mm |
| Weight | 1.05 kg |
型番:
8I64S200075.00X-1説明:
ACOPOSinverter X64, 1x 200-240 V, 0.75 kW, integrated EMC filter and brake chopper, shield plate included in delivery, X2X Link interface
オプションで付属可
Optional braking resistors
| 8I0BR100.000-1 | Braking resistor ohmic value: 100 Ω continuous braking power: 0.05 kW degree of protection (IP): IP20 |
Optional line chokes
| 8I0CS007.000-1 | Mains choke 1-phase 7 A Can be used for ACOPOSinverter P66, P74new, P76 1x 200 to 240 VAC: 0.55 to 0.75 kW |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (8I64xxxxxxx.00x-1) | EXE / 12 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (8I64xxxxxxx.00x-1) | EXE / 12 MB | |
| V6.0 HW Upgrade (8I64xxxxxxx.00x-1) | EXE / 12 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file DXF/STEP 8I64_Size4 | ZIP / 222 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSinverter P64new User's Manual | PDF / 2 MB | |
| ACOPOSinverter X64 User's manual | PDF / 16 MB |
| 証明書 | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOSinverter_Px6_Px4 | PDF / 321 KB |