General information
| Cooling and mounting type | Wall mounting |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
Mains connection
Temperature sensor connection
| Variant | |
| T+, T- | Terminals |
| Terminal connection cross section | |
| Flexible and fine-stranded wires | |
| With wire end sleeve | 0.5 to 2.5 mm² |
| Approbation data | |
| UL/C-UL-US | 30 to 12 AWG |
| CSA | 26 to 12 AWG |
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 270 mm |
| Height | 285 mm |
| Depth | 120 mm |
| Weight | Approx. 18 kg |
型番:
8BVR0440H000.101-2説明:
- Connection for temperature sensor
- Optimally suited for ACOPOSmulti 8BVP power supply modules
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8BVR0440H000.101-2 | ZIP / 2 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 8BVR0440H000.101-2 | PDF / 812 KB |