General information
| Cooling and mounting type | Cold plate or pass-through mounting |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
| KC | Yes |
DC bus connection
24 VDC output
24 VDC internal system power supply
24 VDC Out
24 VDC Out 1 controller input
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
型番:
8B0C0160HC00.001-1説明:
- Possibilities for supplying external 24V devices
- Extensive protective measures
必須アクセサリ
Terminal block sets
| 8BZ0C016000.001-1A | Screw clamp terminal block set for ACOPOSmulti 8B0C0160Hx00.001-1 modules: 1x 8TB3104.201M-11, 1x 8TB2104.2010-00, 1x 8TB2106.2010-00 |
オプションで付属可
Fan modules
| 8BXF001.0000-00 | ACOPOSmulti fan module, replacement fan for ACOPOSmulti modules (8BxP/8B0C/8BVI/8BVE/8B0K) |
Terminal blocks
| 8TB2104.2010-00 | 4-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 5.08 mm, label 1: Numbered consecutively |
| 8TB2106.2010-00 | 6-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 5.08 mm, label 1: Numbered consecutively |
| 8TB3104.201M-11 | 4-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 7.62 mm, label 1: Numbered consecutively, coding M: 1011 |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8B0C0xx0HC00.00x-1 | ZIP / 98 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 MB | |
| Datasheet 8B0C0160HC00.001-1 | PDF / 772 KB |