Short description
| Communication module | 1x CAN bus, 1x Ethernet POWERLINK managing or controlled node |
General information
| Ready relay | Normally open contact and normally closed contact, max. 30 VDC, max. 10 A |
| Status indicators | Status of the POWERLINK station, network activity, link/collision for IF2 |
| Diagnostics | |
| Bus function (IF2) | Yes, using LED status indicator and software |
| Data transfer (IF1) | Yes, using software |
| Station status (IF2) | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | 4.0 W |
| Electrical isolation | |
| IF1 - IF2 | Yes |
| PC - IFx | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Controller
| SRAM | 1 MB, battery-backed |
Interfaces
| Interface IF1 | |
| Type | CAN bus |
| Variant | 4-pin male multipoint connector |
| Max. transfer rate | 500 kbit/s |
| Interface IF2 | |
| Fieldbus | Ethernet POWERLINK |
| Type | 100BASE-T (ANSI/IEEE 802.3) |
| Variant | Shielded RJ45 port |
| Line length | Max. 100 m between two stations (segment length) |
| Transfer rate | 100 Mbit/s |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 in installed state |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 55°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 0 to 95% |
Mechanical properties
| Note |
Order 2x TB704 terminal blocks separately Lithium battery included in delivery |
| Slot | Standard PCI half-size module, plug and play |
| Installation in | |
| B&R Automation PC APC6xx | Yes |
| B&R Panel PC | Yes |
| Desktop PC | Yes |
型番:
5LS187.6説明:
Logic scanner POWERLINK, PCI half-size module, 1 POWERLINK interface, managing or controlled node, 1 CAN interface, max. 500 kbps, object buffer in transmit and receive directions, network-capable, electrically isolated, 1 MB SRAM (Automation Runtime), order 2x TB704 terminal blocks separately!
必須アクセサリ
オプションで付属可
Batteries
| 0AC201.91 | Lithium batteries 4 pcs., 3 V / 950 mAh button cell |
| 4A0006.00-000 | Lithium battery, 3 V / 950 mAh, button cell |
Infrastructure components
| 0AC913.93 | Bus adapter, CAN bus, 2 CAN bus interfaces, including 03 m attachment cable (TB704) |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (5LS187.6) | EXE / 546 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (5LS187.6) | EXE / 548 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (5LS187.6) | EXE / 476 KB |
| E-CAD(ElectroまたはEPLANテンプレート) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| APC EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 99 MB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 5LS187.6 | PDF / 3 MB |