General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
Cable construction
| Type | Hybrid cable, 33 wires |
| Supply lines | |
| Material | Tinned copper stranded wire |
| Outer jacket | |
| Material | Silicone- and halogen-free, flame-retardant PUR outer jacket |
| Color | Similar to RAL 7012 |
| Cable elements | |
| Control devices | Direct connection between control devices and monitoring device (6 wires) |
| CAN | 2 pairs with shielding (5 wires) |
| Network | Twisted pair cable for Ethernet (10/100 Mbit/s) (4 wires, male RJ45 connector) |
| Serial | 3 wires |
| Power supply | Supply voltage +24 VDC and ground (3 wires) |
| Enable switch | Direct connection between enable switch and monitoring device (6 wires) |
Connector
| Type | Grommet housing with male insert |
Electrical properties
| Operating voltage | Max. 30 VDC |
| Conductor resistance | ≤30 Ω/km |
Operating conditions
| Shield attenuation | Per IEC 60096-1, Amendment 2 |
| Flame-retardant | Per IEC 60332-1 and VW1 / FT1 in accordance with C-UL |
| Oil and hydrolysis resistance | Per VDE 0282-10 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Moving | -5 to 60°C |
| Static | -20 to 80°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Length | 20 m ±0.15 m |
| Diameter | 10 mm |
| Bend radius | Min. 60 mm |
| Weight | 153 g/m |
| Tension | Max. 140 N |
型番:
5CAMPH.0200-00説明:
The attachment cable establishes the electrical and mechanical connection between the switching cabinet and device. It includes lines for the network (Ethernet 10/100 Mbit/s), 24 VDC supply, command devices, enable switch, serial data transfer and CAN.
必須アクセサリ
Control cabinet cables
| 5CAMPC.0020-00 | Mobile Panel control cabinet cable Ethernet crossover, 2 m. |
| 5CAMPC.0020-01 | Mobile Panel control cabinet cable Ethernet straight-through, 2 m. |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Mobile Panel 100/200 User's Manual | PDF / 14 MB |