General information
| LEDs | Power/User, CF |
| B&R ID code | 0xA544 |
| Battery | |
| Type | - |
| Service life | - |
| Removable | - |
| Backup capacitor | |
| Buffer time | - |
| Variant | - |
| Power button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Controller
Display
Interfaces
Keys
| Function keys | 28 with LED (yellow) |
| Soft keys | 10 with LED (yellow) |
| System keys | Numeric keys, cursor block |
| Service life | >1,000,000 actuations at 1 ±0.3 N to 3 ±0.3 N actuating force |
| LED luminous intensity | |
| Yellow | Typ. 12 mcd |
Slots
| aPCI slots | No |
Electrical properties
| Nominal voltage | 18 to 30 VDC |
| Nominal current | 0.45 A |
| Bleeder resistance | 0 Ω |
| Inrush current | Max. 1.2 A |
| Power consumption | Typ. 10 W |
| Galvanic isolation | Yes |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 |
Back: IP20 (only with connected CF card) Front: IP65 / NEMA 250 type 4X indoor, protected against dust and hose-directed water |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 50°C |
| Storage | -20 to 70°C |
| Transport | -20 to 70°C |
| Vibration | |
| Operation (continuous) | 2 to 9 Hz: 1.75 mm amplitude / 9 to 200 Hz: 0.5 g |
| Operation (occasional) | 2 to 9 Hz: 3.5 mm amplitude / 9 to 200 Hz: 1 g |
| Storage | 2 to 8 Hz: 7.5 mm amplitude / 8 to 200 Hz: 2 g / 200 to 500 Hz: 4 g |
| Transport | 2 to 8 Hz: 7.5 mm amplitude / 8 to 200 Hz: 2 g / 200 to 500 Hz: 4 g |
| Shock | |
| Operation | 15 g, 11 ms |
| Storage | 30 g, 15 ms |
| Transport | 30 g, 15 ms |
| Elevation | |
| Operation | Max. 3000 m |
Mechanical properties
型番:
4PP381.1043-31説明:
Power Panel PP381, 10.4" VGA color TFT display with touch screen (resistive), 10 soft keys, 28 function keys and 20 system keys, 128 MB SDRAM, CompactFlash slot (type I), ETH 10/100, RS232, 2x USB, IP65 protection (front), 24 VDC (order screw clamp terminal block 0TB103.9 or cage clamp terminal block 0TB103.91 separately).
必須アクセサリ
オプションで付属可
Batteries
| 0AC201.91 | Lithium batteries 4 pcs., 3 V / 950 mAh button cell |
| 4A0006.00-000 | Lithium battery, 3 V / 950 mAh, button cell |
USB accessories
| 5MMUSB.2048-01 | USB 2.0 flash drive 2048 MB B&R |
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| AS 2.6 HW Upgrade (4PP381.1043-31) | EXE / 622 KB | |
| AS 3.0 HW Upgrade (4PP381.1043-31) | EXE / 622 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (4PP381.1043-31) | EXE / 2 MB |
| M-CAD (Mechan.Templates) | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| 3D file DXF/STEP 4PP381.1043-31 | ZIP / 3 MB | |
| Dimensions, cutout pdf 4PP381.1043-31 | PDF / 298 KB | |
| Legend Strips template for 5AC900.104X-00 | ZIP / 153 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Power Panel 300/400 User's Manual | PDF / 9 MB |
| ファームウェア アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Firmware Upgrade (MTCX) | ZIP / 164 KB |