Short description
| Power supply module | 24 VDC with expansion slot |
General information
| Status indicators | Input voltage OK, output voltage OK |
| Output power | |
| 24 VDC | 50.0 W |
| 5 VDC | 40.0 W |
| Total | 60.0 W |
| Electrical isolation | |
| Power supply unit - Input voltage | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Power supply unit
| Input voltage range | 18 to 30 VDC |
| Input current | Max. 3.5 A |
| Overload characteristics | Short-circuit-proof, overload-proof, reverse polarity protection |
| Contact for READY relay | Yes, designed as normally open contact |
| Fuse | 6.3 A slow-blow / 250 V |
| Additional functions | External retention of RAM by supplying 12 V (min. 8 V / max. 30 V) |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 60°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95% |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | System 2005 double-width |
| Slot | |
| Base unit | 1 + 2 |
| Expansion unit | 1 + 2 |
型番:
3PS465.9説明:
2005 power supply module, 24 VDC, 50 W, with expansion slot
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 3PS465.9 | PDF / 1 MB |