Short description
| Communication module | 1x X2X Link master, 1x POWERLINK (V1/V2) managing or controlled node |
General information
| Status indicators |
Transmitting/Receiving data for IF1 Status of POWERLINK station, network activity, link/collision for IF2 |
| Diagnostics | |
| Bus function (IF2) | Yes, using LED status indicator and software |
| Data transfer (IF1) | Yes, using LED status indicator and software |
| Station status (IF2) | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| 3.3 VDC | 2.3 W |
| 5 VDC | 0.5 W |
| Total | 2.8 W |
| Electrical isolation | |
| IF1 - IF2 | Yes |
| PLC - IFx | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
| KC | Yes |
Interfaces
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 60°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note | Order 1x terminal block TB704 separately. |
| Slot | Slot, e.g. in the CP360 |
型番:
3IF789.9-1説明:
- POWERLINK
- Direct connection for high-speed I/O
必須アクセサリ
| Automation Studio HW アップグレード | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (3IF789.9-1) | EXE / 529 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (3IF789.9-1) | EXE / 528 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (3IF789.9-1) | EXE / 455 KB |
| ドキュメンテーション | バージョン (日付) | ダウンロード |
|---|---|---|
| Datasheet 3IF789.9-1 | PDF / 1 MB |