General information
Power connection
DC bus connection
| Protective measures | |
| Overload protection | No |
| Short-circuit and ground fault protection | No |
Fieldbus
| Type | POWERLINK V2 controlled node (CN) |
| Variant | 2x M12 x-cod shielded, 1x M12 a-cod shielded, 3-port hub |
| Max. line length | 30 m |
| Transfer rate | 100 Mbit/s |
Enable inputs
Support
| Motion system | |
| mapp Motion | V5.12.3 or higher |
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 446 mm |
| Height | 85.5 mm |
| Depth | 132 mm |
| Weight | 9.6 kg |
Numero materiale:
8F1I01.BA2B.0000-1Descrizione:
ACOPOStrak curved segment B, suitable for diverters
accessori opzionali
Closure caps
| 8F1X0A.00001000K-1 | 30x blind plug caps for connectors X1A/X1B on ACOPOStrak 8F1I segments or X3A/X3B on ACOPOSmotor Compact 8D1 |
Display cables
| 8F1CU0001.313U0-0 | ACOPOStrak display cable, length 1 m, 1x male USB connector, 1x 12-pin M12 male connector, A-coded, straight |
| 8F1CU0002.313U0-0 | ACOPOStrak display cable, length 2 m, 1x male USB connector, 1x 12-pin M12 male connector, A-coded, straight |
Display modules
| 8EAD0000.000-1 | Display module, LCD, 128 x 64, black/white, 1x USB 3.0 |
ISC - ISC cables
| 8F1CI00X5.31110-0 | ACOPOStrak ISC cable, length 0.5 m, 2x 8-pin male X-coded straight M12 connector |
| 8F1CI00X8.31110-0 | ACOPOStrak ISC cable, length 0.8 m, 2x 8-pin male X-coded straight M12 connector |
ISC - PLK cables
| 8F1CB0001.31110-0 | ACOPOStrak ISC+PLK cable, length 1 m, 2x 8-pin male X-coded straight M12 connector |
| 8F1CB0002.31110-0 | ACOPOStrak ISC+PLK cable, length 2 m, 2x 8-pin male X-coded straight M12 connector |
| 8F1CB00X5.31110-0 | ACOPOStrak ISC+PLK cable, length 0.5 m, 2x 8-pin male X-coded straight M12 connector |
| 8F1CB00X8.31110-0 | ACOPOStrak ISC+PLK cable, length 0.8 m, 2x 8-pin male X-coded straight M12 connector |
PLK - RJ45 cables
| 8F1CD0005.11390-0 | ACOPOStrak PLK cable, length 5 m, 1x 12-pin male A-coded straight M12 connector, 1x 8-pin straight RJ45 connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CD0010.11390-0 | ACOPOStrak PLK cable, length 10 m, 1x 12-pin male A-coded straight M12 connector, 1x 8-pin straight RJ45 connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CD0015.11390-0 | ACOPOStrak PLK cable, length 15 m, 1x 12-pin male A-coded straight M12 connector, 1x 8-pin straight RJ45 connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CD0020.11390-0 | ACOPOStrak PLK cable, length 20 m, 1x 12-pin male A-coded straight M12 connector, 1x 8-pin straight RJ45 connector, can be used in cable drag chains |
Power cables
| 8F1CP0002.11110-0 | ACOPOStrak power cable, length 2 m, 1x 8-pin female straight hybrid connector, 1x 8-pin male straight hybrid connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CP0X38.11110-0 | ACOPOStrak power cable, length 0.38 m, 1x 8-pin female straight hybrid connector, 1x 8-pin male straight hybrid connector, can be used in cable drag chains |
Supply cables
| 8F1CP0005.1112A-0 | ACOPOStrak power supply cable, length 5 m, 2x 6 mm² + 1x (2x 0.34 mm²), 1x 8-pin female straight hybrid connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CP0010.1112A-0 | ACOPOStrak power supply cable, length 10 m, 2x 6 mm² + 1x (2x 0.34 mm²), 1x 8-pin female straight hybrid connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CP0015.1112A-0 | ACOPOStrak power supply cable, length 15 m, 2x 6 mm² + 1x (2x 0.34 mm²), 1x 8-pin female straight hybrid connector, can be used in cable drag chains |
| 8F1CP0020.1112A-0 | ACOPOStrak power supply cable, length 20 m, 2x 6 mm² + 1x (2x 0.34 mm²), 1x 8-pin female straight hybrid connector, can be used in cable drag chains |
Threaded Caps
| X67AC0M12 | X67 M12 threaded caps, 50 pcs. |
| Aggiornamenti HW di Automation Studio | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| V4.7 HW Upgrade (8F1I01.BA2B.xxxx-1) | EXE / 234 KB | |
| V6.0 HW Upgrade (8F1I01.BA2B.xxxx-1) | EXE / 541 KB |
| Certificati | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| EU Declaration Transport Systems ACOPOStrak | PDF / 180 KB | |
| TÜV-certificate - function "Safe Pulse Disabling" for ACOPOStrak | ZIP / 411 KB |
| Documentazione | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| ACOPOStrak User´s manual | PDF / 133 MB | |
| Datasheet 8F1I01.BA2B.0000-1 | PDF / 7 MB |
| E-CAD (Electro o EPLAN Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| ACOPOStrak EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 6 MB |
| Informazioni generali | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| E225616 UL Certificate of Compliance ACOPOStrak | PDF / 541 KB |
| M-CAD (Mechan. Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| ACOPOStrak Curved segment B STEP file | STP / 4 MB |