Short description
| I/O module | 4 digital outputs 24 VDC for 3-wire connections |
General information
Digital outputs
Actuator power supply
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel and I/O power supply |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB12 separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Numero materiale:
X20DO4332Descrizione:
- 4 digital outputs with 2 A
- Source connection
- 3-wire connections
- 24 VDC and GND for actuator supply
- Integrated output protection
- OSP mode
The module is equipped with 4 outputs with 3-wire connections as well as 24 VDC and GND for the actuator power supply. The outputs are designed for a source circuit. The nominal output current is 2 A.
Accessori obbligatori
| Aggiornamenti HW di Automation Studio | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (X20DO4332) | EXE / 1 MB | |
| V3.0 HW Upgrade (X20DO4332) | EXE / 2 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20DO4332) | EXE / 1 MB |
| Documentazione | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| Datasheet X20(c)DO4332 | PDF / 889 KB | |
| X20 Package leaflet ATEX/CSA | PDF / 2 MB | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 MB |
| E-CAD (Electro o EPLAN Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan. Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20 Electronic module | ZIP / 10 KB | |
| 3D File STEP X20 I/O-Slice | ZIP / 872 KB | |
| Dimensions PDF X20 Electronic module | PDF / 3 KB |