Short description
| Interfaces | POWERLINK |
| System module | CPU |
General information
Safety characteristics
| Note | See section "Safety characteristics". |
Limit values for SafeDESIGNER application
Input SL / BC / X2X Link power supply
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Input current | Max. 0.9 A |
| Fuse | Integrated, cannot be replaced |
| Reverse polarity protection | Yes |
Output SL / BC / X2X Link power supply
Input I/O power supply
| Input voltage | 24 VDC -15% / +20% |
| Fuse | Required line fuse: Max. 10 A, slow-blow |
| Reverse polarity protection | No |
Output I/O power supply
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Behavior on short circuit | Required line fuse |
| Permissible contact load | 10 A |
Interfaces
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | 0 to 2000 m, no limitation |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | 0 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | 0 to 45°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order SafeKEY and SafeLOGIC range of functions using the X20MK configurator. X20 end cover plate (right) included in delivery 12-pin X20 terminal block, safety-keyed, included in delivery SafeKEY cover included in delivery |
| Dimensions | |
| Width | 62.5+0.2 mm |
| Height | 99 mm |
| Depth | 75 mm |
| Weight | 190 g |
Numero materiale:
X20SL8101Descrizione:
- openSAFETY manager for up to 280 SafeNODEs
- Flexibly programmable using Automation Studio / SafeDESIGNER
- Innovative management of safe machine options (SafeOPTION)
- Parameter and configuration management
The module is equipped with SafeLOGIC functionality that allows it to safely execute applications designed in SafeDESIGNER. The module can be used in safety-related applications up to PL e or SIL 3.
In addition, the module coordinates the safety-related communication of all modules involved in the application. In this context, the module also monitors the configuration of these modules and carries out autonomous parameter downloads to the modules whenever necessary. This guarantees a consistent and correct module configuration in the network from a safety standpoint in all scenarios involving module replacement and service. These services are performed by the SafeLOGIC controller.
Accessori obbligatori
Accessories
| X20MK0223 | X20 SafeKEY, 8 MB, for the X20SL81xx series, exclusively for mapp Safety, range of license functions determined via a package-based licensing model or via Technology Guarding in Automation Runtime |
| Aggiornamenti HW di Automation Studio | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (X20SL8101) | EXE / 6 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (X20SL8101) | EXE / 6 MB | |
| V4.6 HW Upgrade (X20SL8101) | EXE / 3 MB | |
| V6.0 HW Upgrade (X20SL8101) | EXE / 3 MB |
| E-CAD (Electro o EPLAN Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 MB |
| M-CAD (Mechan. Template) | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| 3D File DXF/STEP X20SL810x | ZIP / 2 MB |
| Strumenti / Utilità / Esempi | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| Sistema (VDMA) library | ZIP / 5 KB |