General information
Solid-state drive
Endurance
Operating conditions
| Pollution degree per EN 61131-2 | Pollution degree 2 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | -40 to 85°C |
| Storage | -55 to 95°C |
| Transport | -55 to 95°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 10 to 95%, non-condensing |
| Storage | 10 to 95%, non-condensing |
| Transport | 10 to 95%, non-condensing |
| Vibration | |
| Operation | 10 to 2000 Hz: 20 g |
| Storage | 10 to 2000 Hz: 20 g |
| Transport | 10 to 2000 Hz: 20 g |
| Shock | |
| Operation | 1500 g, 0.5 ms |
| Storage | 1500 g, 0.5 ms |
| Transport | 1500 g, 0.5 ms |
Mechanical properties
Vendor information
| Manufacturer | Innodisk |
| Manufacturer's product ID | 2.5" SATA SSD 3MV2-P 1 TB |
Référence produit:
5AC901.CSSD-07Description:
- 1 TB solid-state drive
- MLC flash memory
- S.M.A.R.T. support
- Slide-in compact
- SATA 3.1 compatible
5AC901.CSSD-0x slide-in compact solid-state drives (SSD) are based on multi-level cell (MLC) technology and compatible with SATA 3.1. They can be used in APC910 and PPC900 system units.
Accessoires optionnels
Drives
| 5MMSSD.1024-00 | 1 TB SSD MLC - SATA |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| CCS Type Approval Certificate - Automation PCs, Panel PCs and Panels | PDF / 471 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Aggregate data sheet 5AC901.CSSD-0x | PDF / 356 Ko | |
| Aggregate data sheet 5MMSSD.xxxx-0x | PDF / 311 Ko | |
| Panel PC 900 (Skylake) user's manual | PDF / 73 Mo |