Short description
| Communication module | 1x RS232/RS422/RS485, 1x PROFIBUS DP slave |
General information
| B&R ID code | 0xB0BC |
| Status indicators | Data transfer per interface |
| Diagnostics | |
| Data transfer | Yes, using LED status indicators |
| Electrical isolation | |
| PLC - IF1 | No |
| PLC - IF2 | Yes |
| PLC - IF3 | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Interfaces
| Interface IF1 | |
| Type | RS232 |
| Variant | 9-pin DSUB connector (shared with IF2) |
| Input filter / Protective circuit | Yes |
| Max. distance | 15 m / 19,200 bit/s |
| Max. transfer rate | 115.2 kbit/s |
| Network-capable | No |
| FIFO buffer | 16 bytes in the transmit and receive directions |
| Handshake lines | RTS, CTS |
| Controller | UART type 16C550 compatible |
| Data formats | |
| Data bits | 5 to 8 |
| Parity | Yes / No / Even / Odd |
| Stop bits | 1 / 2 |
| Interface IF2 | |
| Type | RS485/RS422 |
| Variant | 9-pin DSUB connector (shared with IF1) |
| Max. distance | 500 m |
| Max. transfer rate | 115.2 kbit/s |
| Network-capable | Yes |
| FIFO buffer | 16 bytes in the transmit and receive directions |
| Terminating resistor | Integrated in module, switchable |
| Controller | UART type 16C550 compatible |
| Interface IF3 | |
| Fieldbus | PROFIBUS DP slave |
| Type | RS485 |
| Variant | 9-pin female DSUB connector |
| Controller | ASIC SPC3 |
| RAM | 1.5 kB |
| Max. distance | 1000 m |
| Max. transfer rate | 12 Mbit/s |
| Network-capable | Yes |
| Bus terminating resistor | Integrated in module |
| Max. transfer rate | |
| Bus length ≤100 m | 12 Mbit/s |
| Bus length ≤200 m | 1.5 Mbit/s |
| Bus length ≤400 m | 500 kbit/s |
| Bus length ≤1000 m | 187.5 kbit/s |
Operating conditions
| Degree of protection | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 50°C |
| Storage | -25 to 70°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 10 to 90%, non-condensing |
| Storage | 10 to 90%, non-condensing |
| Transport | 10 to 90%, non-condensing |
Mechanical properties
| Weight | 65 g |
| Slot | Slot in PP65 |
| Torque for mounting screw | Max. 0.6 Nm |
Número de material:
4PP065.IF24-1Descripción:
PP65 interface module, 1 PROFIBUS DP slave interface electrically isolated and network-capable, 1 RS232 interface, 1 RS422/RS485 interface, RS422/RS485: Electrically isolated and network-capable, RS232/RS422/RS485 designed in one connector
Accesorios opcionales
Infrastructure components
| 0G1000.00-090 | Bus connector, RS485, for PROFIBUS networks |
| Actualizaciones de hardware de Automation Studio | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| V3.0 HW Upgrade (4PP065.IF24-1) | EXE / 631 KB | |
| V4.0 HW Upgrade (4PP065.IF24-1) | EXE / 487 KB |
| Archivos de descripción de equipos de bus de campo | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| 4PP065.IF24-1 GSD package | ZIP / 5 KB |
| Certificados | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| UL61010-1 Certificate of Compliance C70, T30 Series | PDF / 336 KB |
| Documentación | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Data sheet 4PP065.IF24-1 | PDF / 384 KB | |
| Power Panel 65 User's manual | PDF / 5 MB |
| E-CAD (plantillas Electro o EPLAN) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Panel EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 67 MB |
| M-CAD (plantillas mecánicas) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| 3D file DXF/STEP 4PP065.IFxx-1 | ZIP / 2 MB |