General information
| Certifications | |
| CE | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Interfaces
| X2X | |
| Type | X2X slave |
| Variant | 4-pin M12 connector |
| Internal bus power supply | Yes |
| Distance between 2 stations | 100 m |
| Electrical isolation | Yes |
Keys
| Illuminated ring keys | 6x B&R illuminated ring keys |
| Illuminated ring keys | |
| Color | Red, green, yellow, white |
Electrical properties
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Power consumption | Max. 8 watts |
| Voltage range | 18 - 30 VDC |
| Current consumption | Max. 320 mA (at nominal voltage) |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 |
|
| Degree of protection per UL 50 | Front: Type 4X indoor use only |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to +50°C |
| Storage | -20 to +60°C |
| Transport | -20 to +60°C |
| Relative humidity | |
| Operation |
T ≤ 40°C: 5 to 85%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Storage |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Transport |
T ≤ 40°C: 5 to 90%, non-condensing T > 40°C: <75%, non-condensing |
| Elevation | |
| Operation | Max. 3000 m |
Mechanical properties
| Housing | |
| Material | Steel sheet, galvanized |
| Front | |
| Frame | Aluminum, naturally anodized |
| Design | RAL 9006 |
| Panel overlay | |
| Material | Polyester |
| Gasket | Flat gasket around display front |
| Dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Height | 123 mm |
| Depth | 52.6 mm |
| Weight | 450 g |
Número de material:
4XP0000.00-K64Descripción:
- X2X keyboard
- 6 B&R illuminated ring keys (multi-colored)
- Fast mounting using a single screw
Información adicional:
| Actualizaciones de hardware de Automation Studio | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| V2.6 HW Upgrade (4XP0000.00-K64) | EXE / 391 KB | |
| V3.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K64) | EXE / 2 MB | |
| V4.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K64) | EXE / 2 MB | |
| V6.0 HW Upgrade (4XP0000.00-K64) | EXE / 2 MB |
| E-CAD (plantillas Electro o EPLAN) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| 4XP0000.00-K64 EPLAN macro | ZIP / 447 KB |
| General | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| Datasheet 4XP0000.00-K64 | PDF / 609 KB |
| M-CAD (plantillas mecánicas) | Versión (fecha) | Descargar |
|---|---|---|
| CAD 3D and 2D 4XP0000.00-K64 | ZIP / 638 KB | |
| Legend Strips template | ZIP / 1 MB |