Short description
| Accessories | Power connection cable, 4-pin, straight |
General information
| Note | PWIS and halogen-free |
| Durability |
Flame-retardant, microbe-resistant Resistant to oil, acids and alkalis Ozone, seawater and UV-resistant |
| Cable cross section | |
| AWG | 4x 15 AWG |
| mm² | 4x 1.5 mm2 |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
Cable construction
| Cable shield | Not shielded |
| Outer jacket | |
| Material | PUR |
| Color | Black RAL 9005 |
| Wires | |
| Wire insulation | Polypropylene (PP) |
| Wire colors | Brown, black, blue, white |
| Type | Fine-stranded; class 6 |
| Stranding | Not stranded |
Connector
| Type | 1x M12, L-coded, female |
| Mating cycles | At least 100 |
| Contacts | 4 power supply contacts |
Electrical properties
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | |
| Cables | IP67 |
| M12 connector | IP67 (connected and screwed in) |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Fixed installation | -25 to 80°C |
| Flexible installation | -25 to 80°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Length | 10 m |
| Diameter | 9.6 mm |
| Bend radius | |
| Fixed installation | ≥4x outer diameter |
| Flexible installation | ≥7.5x outer diameter |
| Can be used in cable drag chains | Yes |
| Drag chain data | |
| Flex cycles | >8,000,000 |
Numero materiale:
VCA1L01.0100Descrizione:
- Power attachment cable - 10 m - Connector: Straight
| Documentazione | Versione (data) | Download |
|---|---|---|
| FlashController - VFC42040.000P | PDF / 6 MB |