Short description
| I/O module | 16 digital inputs 24 VDC for 1-wire connections |
General information
| B&R ID code | 0x292B |
| Status indicators | I/O function per channel, operating state, module status |
| Diagnostics | |
| Module run/error | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | |
| Bus | 0.14 W |
| Internal I/O | 1.4 W |
| Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] | - |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Digital inputs
Electrical properties
| Electrical isolation |
Channel isolated from bus Channel not isolated from channel |
Operating conditions
| Mounting orientation | |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Installation elevation above sea level | |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | See section "Derating". |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Note |
Order 1x terminal block X20TB1F separately. Order 1x bus module X20BM11 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Référence produit:
X20DIF372Description:
- 16 digital inputs
- Source circuit
- 1-wire connections
- Configurable software input filter for entire module
The module is equipped with 16 inputs for 1-wire connections. The module is designed for a source input circuit.
Accessoires obligatoires
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (X20DIF372) | EXE / 1 Mo |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet X20DIF372 | PDF / 915 Ko | |
| X20 System User´s Manual | PDF / 49 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Makro-/Artikeldaten 4.0.3 (X20DIF372) | EXE / 790 Ko | |
| X20 EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 160 Mo |