General information
| Short description | ACOPOSmulti fan module for mounting plate 8B0MxxxxHF00.xxx-x |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
24 VDC power supply
| Input voltage | 24 VDC +15% / -25% |
| Connection |
1x 4-pin female M8 connector 1x 4-pin male M8 connector |
| Power consumption | 33 W |
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP54 when connected |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
Mechanical properties
| Volumetric flow rate |
325 m³/h @ 0 Pa 210 Pa @ 0 m³/h 275 m³/h @ 120 Pa |
| Operating noise | 61 dB(A) |
| Service life | |
| At 40°C | 80,000 h |
| Dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 90 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Référence produit:
8B0M0040HFF0.000-1Description:
ACOPOSmulti fan module for mounting plate 8B0MxxxxHF00.xxx-x and 8EMFxxxx000.0000-1
Accessoires optionnels
I/O Supply Cables
| X67CA0P00.0002 | Power connection cable, 4-pin, straight, 0.25 m |
| X67CA0P10.0002 | Power connection cable, 4-pin, angled, 0.25 m |
| X67CA0P20.0010 | Power attachment cable, 4-pin, straight, 1.0 m |
| X67CA0P20.0050 | Power attachment cable, 4-pin, straight, 5 m |
| X67CA0P20.0100 | Power attachment cable, 4-pin, straight, 10 m |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 Mo | |
| Datasheet 8B0M0040HC00.000-1 | PDF / 1 Mo | |
| Datasheet 8B0M0040HF00.000-1 | PDF / 1 Mo | |
| Datasheet 8B0M0040HFF0.000-1 | PDF / 2 Mo | |
| Datasheet 8B0M0040HW00.000-1 | PDF / 1 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8B0M0040HC00.000-1 | ZIP / 224 Ko | |
| 3D file STEP 8B0M0040HF00.000-1 | ZIP / 148 Ko | |
| 3D file STEP 8B0M0040HFF0.000-1 | ZIP / 253 Ko | |
| 3D file STEP 8B0M0040HW00.000-1 | ZIP / 218 Ko |