Short description
| Accessories | C mount lens |
General information
| Certification | CE |
Lens
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP65/IP67 |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | - 20 to 65°C |
| Storage | - 20 to 65°C |
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Length | 36.4 mm (screwed in) |
| Diameter | 29 mm |
| Weight | 60 g |
Référence produit:
VLE0C0500Description:
C-Mount 50 mm optics, 150 lp/mm, F/1.8 - F/16, 2/3"
Accessoires optionnels
Lenses
| VLE0T0001 | C mount lens tube, inner diameter: 42 mm, inner length: 55 mm |
| Certifications | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| EU Declaration Machine Vision System | PDF / 192 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Smart Camera User's Manual | PDF / 12 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D file STEP C-Mount 50mm lens | STP / 7 Mo |