General information
Controller
Interfaces
Solid-state drive
| Capacity | 480 GB |
| Data reliability | <1 unrecoverable error per 1016 bits read |
| MTBF | 3,000,000 h |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Interface | PCIe Gen3 (NVMe 1.3c) |
| Continuous reading | Max. 2000 MB/s |
| Continuous writing | Max. 1700 MB/s |
| IOPS | |
| 4k read | Max. 170,000 (random) |
| 4k write | Max. 120,000 (random) |
Endurance
Electrical properties
Operating conditions
Ambient conditions
Mechanical properties
| Dimensions | |
| Width | 250 mm |
| Height | 48 mm (without heat sink) |
| Depth | 228 mm |
| Weight | Approx. 1950 g |
Référence produit:
5MPC3100.K35F-000Description:
APC mobile 3100, Intel i7-7600U 2.8 GHz, 16 GB RAM, 480 GB flash memory, 2x PCIe slots for expansion options, Interfaces: 2x Ethernet 10/100 Mbit/s to M12, 2x USB 2.0 to M12, 1x CAN to multi-header, 1x RS422/485 to multi-header, 1x RS232 to multi-header
Accessoires optionnels
Expansion option
| 5ACCIFM0.CETH-000 | Expansion option - 4x Ethernet 10/100 Mbit/s to M12 - With Intel I210 Ethernet controller - For APC mobile - Only available with a new device |
| 5ACCIFM0.FCAN-000 | Expansion option - 3x CAN interface - For APC mobile - Only available with a new device |
| 5ACCIFM0.FPC3-000 | Expansion option - 1x POWERLINK interface - 3x CAN interface - 64 kB FRAM - For APC mobile - Only available with a new device |
Linux for B&R 10
| 5SWLIN.0862-MUL | Linux for B&R 10 - 64-bit - Multilingual - MPC3100 Kaby Lake (UEFI boot) - Installation - Only available with a new device |
Linux for B&R 12
| 5SWLIN.0962-MUL | Linux for B&R 12 - 64-bit - Multilingual - MPC3100 Kaby Lake (UEFI boot) - CPU Celeron C-3965U - CPU Core i7-7600U - Installation - Only available with a new device |
Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC
| 5SWW10.1162-MUL | Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC - 64-bit - High End - Multilingual - MPC3100 Kaby Lake (UEFI boot) - CPU Core i7 - License - Only available with a new device - The EULA for WINDOWS IOT ENTERPRISE (ALL EDITIONS) applies (see www.br-automation.com/eula). |
Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC
| 5SWW10.1662-MUL | Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC - 64-bit - Entry - Multilingual (EN / DE / FR / ES) - MPC3100 Kaby Lake (UEFI boot) - CPU Celeron C-3965U - License - Only available with a new device - The EULA for WINDOWS IOT ENTERPRISE (ALL EDITIONS) applies (see www.br-automation.com/eula). |
| 5SWW10.1862-MUL | Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC - 64-bit - High End - Multilingual (EN / DE / FR / ES) - MPC3100 Kaby Lake (UEFI boot) - CPU Core i7-7600U - License - Only available with a new device - The EULA for WINDOWS IOT ENTERPRISE (ALL EDITIONS) applies (see www.br-automation.com/eula). |
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.10 HW Upgrade (5MPC3100.K35F-000) | EXE / 877 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (5MPC3100.K35F-000) | EXE / 596 Ko |
| BIOS | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| BIOS upgrade Kabylake-U (APC mobile) | ZIP / 5 Mo |
| Driver | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ADI driver universal | ZIP / 101 Mo | |
| CAN Driver (Win10, Win11) | ZIP / 1 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Makro-/Artikeldaten 4.0.1 (5MPC3100.K35F-000) | EXE / 4 Mo |
| Firmware Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| APC 3100 mobile firmware upgrade (MTCX) | ZIP / 693 Ko |
| Outils / Utilitaires / Exemples | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ADI .NET SDK | ZIP / 38 Mo | |
| ADI .NET SDK (Win10 2016 64-Bit) | ZIP / 2 Mo | |
| ADI Development Kit | ZIP / 39 Mo | |
| ADI Development Kit (Win10 2016 64-bit) | ZIP / 4 Mo | |
| CAN Development Kit | ZIP / 6 Ko | |
| HMI Service Center Maintenance | ZIP / 354 Ko | |
| HMI Service Center Update Paket | ZIP / 507 Mo |