Short description
| Communication module | 1x POWERLINK V2 managing or controlled node |
General information
| B&R ID code | 0xEAFC |
| System requirements | |
| Automation Runtime | Starting with 4.45 and 4.51 |
| Status indicators | Status of the POWERLINK station, network activity, link |
| Diagnostics | |
| Bus function | Yes, using LED status indicator and software |
| Station status | Yes, using LED status indicator and software |
| Power consumption | 1.7 W |
| Electrical isolation | |
| PC - IFx | Yes |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E115267 Industrial control equipment |
Controller
| SRAM | 1 MB |
Interfaces
Operating conditions
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 in installed state |
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | 0 to 55°C |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 0 to 95%, non-condensing |
| Storage | 0 to 95%, non-condensing |
| Transport | 0 to 95%, non-condensing |
Mechanical properties
| Slot | Standard PCIe half-size module, Plug and Play |
| Installation in | |
| B&R Automation PC | Yes |
Référence produit:
5LS182.8Description:
- POWERLINK V2 for real-time Ethernet communication
- Integrated hub for economical wiring
- Configurable ring redundancy
- Poll response chaining
Logic scanner module 5LS182.8 is a PCI Express module. It supports plug and play and has 1 MB SRAM for remanent data (process variables and data objects). Memory available for remanent process variables depends on the CPU, Automation Runtime, etc.
5LS182.8 is a high-performance POWERLINK managing node solution in accordance with specification EPSG DS301. This integrated hub allows for easy implementation of either a simple tree structure or optional ring redundancy without extra effort.
With poll-response chaining, the module offers a solution for the highest demands on response time and the shortest cycle times. Especially for central control tasks, poll-response chaining in combination with the B&R control system provides ideal performance.
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.4 HW Upgrade (5LS182.8) | EXE / 2 Mo | |
| V6.0 HW Upgrade (5LS182.8) | EXE / 2 Mo |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| Data sheet 5LS182.8 | PDF / 2 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| APC EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 99 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D STEP file 5LS182.8 | STP / 3 Mo |