General information
| B&R ID code | 0xDDAD |
| Support | |
| Dynamic node allocation (DNA) | Yes |
| Cooling and mounting type | Wall mounting |
| Certifications | |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL |
cULus E225616 Power conversion equipment |
Mains connection
DC bus connection
24 VDC power supply
| Input voltage | 25 VDC ±1.6% |
| Input capacitance | 23.5 µF |
| Max. power consumption | 12 W |
| Variant | ACOPOSmulti backplane |
24 VDC In
| Input voltage | |
| Minimum | 18 VDC |
| Nominal | 24 VDC |
| Maximum | 30 VDC |
| 24 VDC internal system power supply | 25 VDC ±1.6% (regulated) |
| Switch-on threshold | 16 V |
| Max. continuous current | 4.0 A |
| Status indicators | 24 V LED |
| Undervoltage detection | Yes |
| Overvoltage detection | Yes |
| Protective measures | |
| No-load proof | Yes |
| Overload-proof | Yes |
| Short-circuit proof | Yes |
| Overtemperature protection | Yes |
| Variant | |
| 24 VDC In, COM | Connector |
| Terminal connection cross section of input "24 VDC In" | |
| Flexible and fine-stranded wires | |
| With wire end sleeves | 0.2 to 2.5 mm² |
| Approbation data | |
| UL/C-UL-US | 30 to 12 AWG |
| CSA | 22 to 12 AWG |
Motor holding brake connection
| Terminal connection cross section | |
| Flexible and fine-stranded wires | |
| With wire end sleeve | 0.25 to 6 mm² |
| Approbation data | |
| UL/C-UL-US | 24 to 8 AWG |
| CSA | 24 to 8 AWG |
Braking resistor
Electrical properties
Operating conditions
Ambient conditions
| Temperature | |
| Operation | |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | -25 to 55°C |
| Transport | -25 to 70°C |
| Relative humidity | |
| Operation | 5 to 85% |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
Référence produit:
8B0P0110HW00.000-1Description:
Passive power supply modules act as the central power supply for ACOPOSmulti drives and feed the DC bus. They are not subjected to a control loop and therefore cannot provide regeneration.
The 8B0P0110HC00.000-1 passive power supply module has an integrated line filter and internal braking resistor. It is also possible to connect an optional external braking resistor. In addition, an interface for connecting 24 VDC is also available. This allows the internal 24 VDC supply to provide an ACOPOSmulti drive system with up to 90 watts of nominal power. This eliminates the need for an 8B0C auxiliary supply module in many applications. The system can start either from external 24 VDC or mains power.
ACOPOSmulti power supply module, passive, 11 A, AS, wall mounting, 24 V In 1x, integrated line filterAccessoires obligatoires
Terminal block sets
| 8BZ0P011000.000-1A | Screw clamp terminal block set for ACOPOSmulti 8B0P0110Hx00.00x-1 modules: 1x 8TB3104.206F-10, 1x 8TB3103.202A-10, 1x 8TB2106.2010-00 |
Accessoires optionnels
Braking resistors
| 8B0W0045H000.001-1 | Braking resistor, 450 W, 50 R, IP65, terminals |
| 8B0W0079H000.000-1 | Braking resistor, 790 W, 33 R, IP20, terminals |
| 8B0W0079H000.001-1 | Braking resistor, 790 W, 33 R, IP65, terminals |
Fan modules
| 8BXF001.0000-00 | ACOPOSmulti fan module, replacement fan for ACOPOSmulti modules (8BxP/8B0C/8BVI/8BVE/8B0K) |
POWERLINK/Ethernet cables
| X20CA0E61.00020 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.2 m |
| X20CA0E61.00025 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.25 m |
| X20CA0E61.00030 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.3 m |
| X20CA0E61.00035 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.35 m |
| X20CA0E61.00050 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 0.5 m |
| X20CA0E61.00100 | POWERLINK/Ethernet connection cable, RJ45 to RJ45, 1 m |
Shield component sets
| 8SCS000.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x shield plate 1x type 0, 1x hose clamp, B 9 mm, D 12-22 mm |
| 8SCS002.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x clamping plate, 2x clamp D 4-13.5 mm, 2x screws |
| 8SCS009.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x ACOPOSmulti holding plate SK8-14, 1x shield connection clamp SK14 |
| 8SCS010.0000-00 | ACOPOSmulti shield component set: 1x ACOPOSmulti holding plate SK14-20, 1x shield connection clamp SK20 |
Terminal blocks
| 8TB2106.2010-00 | 6-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 5.08 mm, label 1: Numbered consecutively |
| 8TB3103.202A-10 | 3-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 7.62 mm, label 2: PE RB- RB+, coding A: 000 |
| 8TB3104.206F-10 | 4-pin screw clamp terminal block, 1-row, pitch: 7.62 mm, label 6: PE L3 L2 L1, coding L: 0101 |
Undefined
| 8B0W0045H000.000-1 | Braking resistor, 450 W, 50 R, IP20, terminals |
| Automation Studio HW Upgrades | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| V4.0 HW Upgrade (8B0P0110HW00.000-1) | EXE / 261 Ko | |
| V4.0 HW Upgrade (8B0Pxxxxxxxx.xxx-1) | EXE / 676 Ko | |
| V4.0 HW Upgrade (8B0Pxxxxxxxx.xxx-x) | EXE / 517 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (8B0P0110HW00.000-1) | EXE / 564 Ko | |
| V6.0 HW Upgrade (8B0Pxxxxxxxx.xxx-1) | EXE / 676 Ko |
| Documentation | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti User´s Manual | PDF / 308 Mo | |
| Datasheet 8B0P0110HW00.000-1 | PDF / 2 Mo |
| E-CAD (modèles Electro ou EPLAN) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| ACOPOSmulti EPLAN P8 from V2.4 | EXE / 81 Mo |
| M-CAD (modèles mécaniques) | Version (date) | Téléchargement |
|---|---|---|
| 3D file STEP 8B0P0110HW00.000-1 | ZIP / 122 Ko |